Co se spadaným listím? Vyzkoušejte třeba tyto triky

Hrabání listí

Podzim je nejen v sadu charakteristickým obdobím. Vyznačuje se především sklizní a samozřejmě také padáním listí. Toho najdeme pod ovocnými stromy více než dost. Jeho odstranění se většinou stává nezbytností, až někteří hovoří o tom, že ho lze nechat klidně i pod samotnými stromy. My se v následujících řádcích zaměříme na metody eliminace spadaného listí a podíváme se i na to, jakým způsobem ho lze využit. Alternativ je zkrátka hodně.

Hrabání listí

Když je třeba listí sebrat…

Bez tradičního sběru listí se na zahradě neobejdeme. Učinit tak můžeme hned několika způsoby. O jaké alternativy se jedná?

Hrábě jako klasika

Samozřejmě, hrabání listí patří mezi jakousi podzimní klasiku. Optimální je vzít poněkud lehčí a jemnější švédské hrábě. Výborné jsou především ty kovové. U levných plastových modelů počítejte s tím, že se za krátký čas zničí. Jestliže při hrabání přitlačíte, plast se zlomí. Především v chladnějších dnech samozřejmě riziko stoupá.

Mnohdy postačí sekačka

U každé sekačky se dnes setkáme se sběrným košem. Jestliže zahradu takto několikrát projedete, máte jistotu, že listí skončí v koši. Vše budete mít bez práce a trávník bude vypadat před zimou precizně.  

Fukar či vysavač na listí jako elegantní řešení

Někdo považuje tyto přístroje za další zbytečnosti, nicméně nákup vysavače a fukaru v jednom jistě oceníte. Listí na okrajích zahrady můžete vyfoukat ven, případně listy sfoukat na hromadu. Když budete chtít, přímo je vysajete.

Pokus s velkým kartonovým papírem

Tento způsob spočívá v tom, že si rozříznete kartonovou krabici a jednou stranou budete jednoduše listí shrnovat na hromadu. Karton musí být pevný. S nějakým precizním uklizením, aby byla plocha zcela bez listů, nepočítejte.

Ježek

Jak se může listí hodit?

Jako ryze přírodní hnojivo. Pokud ho nemáte až tak moc, klidně přejeďte listí sekačkou. Vytvoříte tak jemnější drť. Kousky lístků budou v trávníku pomalu tlít a v podstatě ho efektivně pohnojí. Na jaře pochopitelně poroste mnohem lépe. Jinak z listí můžete také vyrobit jednoduše domeček pro ježka. Stačí vytvořit hromadu, dovnitř dát nějakou bedýnku vystlanou slámou a kousky ovoce. Ježek sice dává přednost živočišné potravě, nicméně vy uděláte radost dětem, které ho znají s ovocem na bodlinkách.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.