Péče o trávník před zimou v kostce: Pozor na možné choroby a hnojení

sekačka

Říjen je ideálním měsícem pro přípravu trávníku na zimu. Jaké kroky je třeba učinit? Mějte na paměti, že v žádném případě nesmíte trávník nechat před zimou přerostlý. A co dalšího je nutné v rámci přípravy trávníku před příchodem prvních mrazíků?

Na podzim stačí sekat právník jednou týdně a na konci října ho naposledy posekat na 2 až 3 cm. Pak už se věnovat jeho údržbě, která zahrnuje nezbytné úkony. Které to jsou?

Pozor na možné choroby

Ohledně péče o trávník na podzim je důležité vyhrabat napadené listí. Na pokoseném trávníku bez listí je menší riziko nebezpečí napadení chorobami. Po posledním sekání trávníku na konci října je vhodné provést i postřik. Teplota v době postřiku by neměla být nižší než 10 °C.

Provzdušnění a hnojení trávníku

Podzim je vhodný pro provzdušnění trávníku, odstranění tzv. travní plsti, která vzniká ze zbytků posekané trávy a odumřelých rostlin. Tím se vytvoří nepropustná vrstva, která brání trávníku dýchat a pohlcovat vodu.

Pro zdárné přezimování trávníku je nutné ukončit hnojení klasickými trávníkovými hnojivy mající vysoký obsah dusíku. Na podzim je třeba přihnojit hnojivy určenými pro podzimní hnojení, které mají nízký obsah dusíku, ale naopak vysoký podíl draslíku. Tím se zamezí podpora růstu. K tomu draslík způsobí, že pletiva rostlin před zimou vyzrají a zesílí.

Veškerá opatření jsou nutná z toho důvodu, abyste se na jaře vyhnuli holým místům v trávníků, tzv. vyzimování, které může být způsobeno řadou chorob. Mezi nejčastější a nejznámější patří plíseň sněžná.

trávník

Foto: Pixabay

Efektivní vylepšení trávníku

Podzimní období je ideální pro přisévání trávy a celkové vylepšení. Tato práce je zejména účinná před deštivými dny, neboť díky vláze opravovaná místa rychle a hezky zarostou. Poškozené okraje trávníku stačí vyrýt a doplnit humusem, přisít travní semeno, kterým je travní plocha oseta.

Rovněž se jedná o vhodné období pro odstranění případných nerovností z trávníku. Různé hrboly a boule, výtvory krtka apod., vás pak na jaře nemusí trápit. Drn lze snadno seříznout a vyrovnat humózní půdou a pak pečlivě ušlapat. Následně je možné zasít nový trávník.

Zdroj: zahradkarskaporadna.cz, ireceptar.cz

Náhledové foto: Pixabay