Průvodce výběrem vysavače na listí

Spadané listí

Rozhlížíte se po zahradě a zjišťujete, že všude kolem se nachází spousta listí? Na první pohled zřejmě příjemné pokochání se přírodní atmosférou, nicméně určitě také starost. Listí je zapotřebí kompletně uklidit. Hrabání není zrovna úplně příjemnou záležitostí, a proto mnozí lidé sahají po moderních vysavačích listí. Vybrat ten správný není zrovna jednoduché, a tak vám nabídneme malého, leč velmi přehledného průvodce.

Konkrétní typ stroje

V první řadě se zaměřte na typ samotného přístroje. V podstatě existují dva, a to fukar či vysavač. Fukar je vynikající pro malou předzahrádku nebo naopak pro velká veřejná prostranství. Listí totiž fouká pouze dopředu na hromadu. Ta se pak musí odnést nebo odvézt. Naopak vysavač dokáže listí vcucnout přímo do pytle, který se pak sype na místo dle potřeby. Optimální je kombinovaný přístroj.

Nositelný, nebo pojízdný?

Zatímco nositelný vysavač nosíte v ruce, pojízdný je z hlediska námahy výhodnější variací. Pojízdné jsou hlavně těžké profesionální modely. Mít mohou dvě nebo čtyři kolečka. Jestliže máte doma pouze malou zahradu, vystačíte si pohodlně s nositelným modelem. Mají samozřejmě menší výkon, ale na danou plochu vystačí. V potaz je třeba brát také velikost sběrného koše. a Mnohé funkce, na které se ale ještě zaměříme.   

Levnější benzínové vysavače listí: Zdroj obrázku heureka.cz

Tři typy pohonu

Aktuálně je u přístrojů na trhu možné vybírat z celkem třech druhů pohonů. Nejlevnější jsou samozřejmě elektrické vysavače listí, které jsou optimální pro malé zahrady. Vysavače s aku pohonem vydrží maximálně 90 minut a je třeba dát pozor na to, aby byl v balení, které kupujete, akumulátor. Nejvýkonnější jsou benzínové stroje, které dokážou listí vysávat velmi rychle. jsou ovšem nejhlučnější. Provozní náklady jsou také nejvyšší.   

Ergonomické řešení je na místě

U většiny zařízení se nachází ovládání přímo na rukojeti. U motorových se setkáte také se sytičem a lankem pro nastartování. Všechny prvky je nutné mít po ruce. Jinak není od věci ani zařízení s vakem na listí, jenž je umístěný na zádech.

Dražší benzínové vysavače listí: Zdroj obrázku heureka.cz

Kvalita přístroje

U nejlevnějších vysavačů počítejte s tím, že budou mít většinu svých součástí z lehkých a měkkých plastu. Jeho odolnost je minimální. Dražší vysavače už mají plasty tvrdší a odolnější. U profi přístrojů je většina součástí z kovu, takže vydrží. Určitě k sobě musí všechny dly dokonale dosedat.

Jak je to s cenou?

Nejlevnější hobby modely se dají sehnat za cenu okolo 1000 korun. Jinak se vysavače pohybují okolo 5 000 korun. Profi modely se mohou vyšplhat až nad 40 000 korun.

Nejdůležitější parametry pro výběr vysavače na listí

Je jich poměrně hodně. Ty nejdůležitější uvádíme mnohem podrobněji. Jedná se konkrétně o:

Příkon a výkon

Příkon je fakticky množství energie, již fukar bere ze sítě. Výkon je hodnotou na výstupu fukaru. Udáván je u elektrikcých zařízení ve Wattech, u benzinových jsou kW či koňské síle HP. Výkon se pohybuje mezi 1 000 až 3 000 Watty. Ideální jsou variace kolem 2 000 W.

Rozměry a celková hmotnost

Rozměrově se přístroje podobají vyžínačům na trávu. Co se týká hmotnosti, ta začíná na 1,5 kg a končí nad 7 kg.

Parametry vysávací trubice

Jinými slovy její průměr, tvar a délka. Trubice by se měla vyznačovat kruhovým průřezem. Čtvercový nebo obdélníkový otvor se rychleji zanese. Průměr by měl být minimálně 15 cm. A délka trubice? Od 50 cm výše.

Jaká je rychlost vzduchu?

Minimální hodnota by měla činit 200 km/hod. Jakási akceptovatelná minimální hodnota je cca 400 m3/h.

Kolik toho pojme sběrný koš?

Od 15 do 65 litrů. Optimální hodnota se pohybuje mezi 30 až 40 litry.

Profi benzínové vysavače listí: Zdroj obrázku heureka.cz

Další užitečné funkce a součásti vysavače

U těch budeme poměrně struční. uvádíme jejich výčet. Jsou jimi tedy například:

  • přítomnost drticího zařízení,
  • regulace výkonu dle potřeby,
  • kolečka,
  • spousta nástavců.

Spadané listí: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.