Světla s čidlem pohybu v exteriéru: Kam se hodí a kde naopak nikoli

Venkovní osvětlení

Správná volba venkovních svítidel je nesmírně důležitá. Ruku v ruce by měla jít také s rozmístěním jednotlivých kusů. Hodně diskutovanou tematikou jsou také čila pohybu, jež mohou být velmi praktická. Ne všude se ale musí hodit. My se proto v následujících řádcích zaměříme na to, kde se v exteriér světla s čidlem pohybu vyplatí a na jakých místech naopak nejsou příliš vhodná.

Kde je světlo s čidlem pohybu ideální?

Moderní světlo s čidlem pohybu si najde své místo hlavně tam, kde je ve večerních hodinách příliš moc pohybu. Pokud svítidlo umístíte někam, kde se moc nikdo pohybovat nebude, nejspíše se často nerozsvítí. Tradičně se světlo dává nad vchod. Rozsvítí se pokaždé, když se v na daném místě bude někdo nacházet. Vodné je i okolo domu. Jestliže spíše potřebujete, aby se světlo rozsvítilo tehdy, když daný prostor naruší nezvaný host, vsaďte na LED reflektor, jenž osvětlí velký prostor.

Kde světlo s čidlem spíše překáží?

To je vcelku jasné. V místech, kde si můžete pohodlně rozsvítiti ručně, světlo s čidlem nepotřebujete. Docházelo by logicky k tomu, že by se světlo zapínalo nechtěně navíc. Jinak také toto světlo nepatří do míst, kde by se neustále zapínalo a vypínalo při pohybu osob. Nebo domácích zvířat. Určitě je možné světly s čidlem osvětlit také chodníky a uličky na zahradě. Vždy tak uvidíte na cestu. Výborná jsou v tomto případě solární svítidla.

Venkovní osvětlení

Foto: Shutterstock, prostřednictvím A-LIGHT s.r.o.

Čidlo je třeba správně nastavit

Velmi důležité je, aby bylo čidlo pohybu správně nastaveno. Je-li tomu tak, světlo se zapíná jen tehdy, když je to zapotřebí. Nastavit je zapotřebí především výšku zachycení osoby pro spuštění čidla. Důležitá je mimo jiné také citlivost. Určitě nepotřebujete, aby se světlo spouštělo pokaždé, když se pohne větev stromu. Senzor pohybu zkrátka nesmí být nijak extrémně citlivý.

Náhledové foto: Shutterstock, prostřednictvím A-LIGHT s.r.o.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.