Co dělat, když salát na záhonu vybíhá do květu – šikovná opatření mohou katastrofu ještě zvrátit

Hlávkový salát

Když salát na záhonu začne vybíhat do květu, je to přirozený proces, který naznačuje, že rostlina dosáhla svého reprodukčního stadia. Vykvétající salát může mít však hořkou chuť a texturu, která není tak příjemná k jídlu. Zde je několik možností, jak se s tímto problémem vypořádat.

Můžete sklidit listy dříve

Můžete začít sklízet listy salátu dříve, ještě před tím, než začnou rostliny kvést. To umožní, aby byly listy mladší, chutnější a měkčí. Pravidelné sklízení listů podporuje také růst nových listů.

Odstranění květů

Pokud už salát vykvétá, můžete odstranit květy ručně. Tím se zastaví další rozvoj květů a rostlina může investovat energii do produkce nových listů. Buďte opatrní, abyste neodstranili příliš mnoho listů spolu s květy.

Salát

Foto: Pixabay

Vyřazení rostliny

Pokud je salát již v pokročilém stádiu kvetení a listy jsou hořké a nepoživatelné, můžete rostlinu vyřadit a nahradit jinou plodinou na záhonu. Můžete zkusit například pěstovat jinou zeleninu nebo bylinky, které se lépe vyrovnají s teplým počasím.

Na co se ještě vyplatí myslet

Je důležité si uvědomit, že některé odrůdy salátu jsou přirozeně náchylnější k vykvétání než jiné. Při výběru odrůdy si můžete vybrat ty, které jsou odolnější proti vykvétání a mají delší období sklizně.

Když salát kvete opakovaně

Pokud se jedná o opakující se problém s vykvétáním salátu na vašem záhonu, můžete také zkoumat možné faktory, které by mohly přispívat k tomuto jevu, jako je například nedostatek vody, vysoké teploty nebo stres z přeplněného záhonu. Udržování rovnoměrné závlahy a řádná péče o rostliny může pomoci minimalizovat vykvétání salátu.

Zdroj: https://www.prozeny.cz/clanek/zahon-plny-salatu-vysevejte-jarni-listovou-zeleninu-70962, https://shop.culinabotanica.cz/rady-tipy/salaty–co-je-dobre-vedet-o-jejich-pestovani/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)