Co dělat, aby vistárie kvetla? Někdy stačí málo

Zatímco někomu zdobí její květy zahradu každým rokem, aniž by ji zahrnoval výraznější péčí, jinému zahradníkovi zkrátka ne a nepokvete. Pokud patříte do té druhé skupiny, pojďte se společně podívat na to, co vaší vistárii nejspíše chybí.

V našich podmínkách se nejčastěji pěstují tři druhy vistárie: čínská Wisteria sinensis, japonská Wisteria floribunda a americká Wisteria frutescens. Na všechny však rady pro lepší kvetení zabírají víceméně stejně.

Základem je správný řez

Tohle už jste nejspíš slyšeli mnohokrát, ale bývá to pravda (čest výjimkám, které se každoročně bez tohoto pracného kroku obejdou). V první polovině března odstraňte všechny slabé, nemocné či mrtvé větve, stejně jako ty, které vyrůstají přímo z podnože. A začátkem srpna pak zkraťte všechny výhony nejméně o třetinu a odstraňte ty, které by příliš zahustily korunu nebo jednoduše rostu nesprávným směrem. Vistárii nevadí ani poměrně radikální řez, obrůstá opravdu rychle.

Foto: Pixabay

Hnojíte? A čím?

Asi to není třeba stále opakovat, ale dusík podporuje růst zelených částí a fosfor a draslík kvetení. Čím víc dusíku, tím méně květů. Nekvete-li vistárie vůbec, omezte ho téměř na minimum. A už vůbec s ním nehnojte od začátku srpna – zpomalil by vyzrávání výhonů před zimou.

Nouzová rada nakonec: zařízněte vistárii kořenový systém

Někdy zkrátka vistárie nekvete proto, že se už příliš rozrostla. V březnu nebo dubnu tedy vezměte do ruky rýč a pěkně poctivě ji obryjte. Hloubka 40 centimetrů a vzdálenost od kmene 1,5 až 2 metry bude ideální. A s trochou štěstí vám vistárie vykvete ještě letos.

Opomíjený faktor: východní zeď

Roste vaše vistárie právě tady? Pak je docela možné, že brzké ranní slunce způsobilo, že její pupeny začaly rašit příliš brzy a následně podlehly nočním mrazíkům. Nezbude vám bohužel nic jiného, než rostlinu přesadit.

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)