Nevěřili byste, co vše se dá vyrobit z černého bezu

Černý bez

Černý bez je úžasná rostlina – roste sám bez jakékoli péče a sklízet jej můžete hned dvakrát: v době kdy kvete svými nádhernými bílými květy, i v době, kdy už uzraje v černé kuličky. Tato rostlina byla zmiňována v literaturách již celá staletí a také používána pro mnohé léčivé účinky. Vyrobit z ní můžete sirup, kompot, víno nebo i likér. Některé recepty vám nyní prozradíme.

Jednoduchý bezinkový džem

Nasbírejte si černé bobule bezu a na každých 500 g přidejte 250 ml vody, šťávu ze dvou citronu a 500 g cukru (můžete použít i želírovací cukr). Vařte, dokud nedosáhnete požadované hustoty (tu zjistíte tak, že džem dáte na talíř, necháte vychladnout, a pokud bude tekutý, ještě chvíli povařte).

Bezinkové želé

Odšťavněte si bezinky a jablka. Cílem je získat stejné množství obou tekutin. Smíchejte je dohromady a přidejte cukru a šťávu z citronu. Na 500 ml šťávy budete potřebovat 375 g cukru a polovinu citronu. Vařte, abyste získali hustou směs. Tu pak nalijte do hranaté nádoby a nechte ztuhnout v lednici. Nakrájejte na malé čtverečky a ty obalte v pískovém cukru nebo je jezte jen tak.

Foto: Pixabay

Bezinkové chutney

Bobule otrháme ze stopek a zvážíme je. Měli bychom získat 1 kg černých bobulí. Dáme je do hrnce a snažíme se je co nejvíce nadrtit dřevěnou špachtlí. Jednu velkou cibuli nakrájíme na jemno a spolu s 475 ml octa, 1 lžičkou soli, 1 lžičkou mletého zázvoru, 2 lžícemi cukru, 1 lžičkou kajenského pepře a 1 lžičkou hořčičných semínek přidáme k bobulím. Vaříme do ztuhnutí, občas promícháme. Přemístíme do sklenic, uzavřeme, otočíme dnem vzhůru a necháme vychladit.

Bezinkový kečup

1,8 kg bezinek zbavte stopek a dejte do velkého hrnce. Přidejte dvě středně velké cibule, které jste nakrájeli na jemno. Přidáme 20 g soli, 600 ml jablečného octa a 1,4 kg cukru. Všechno pomalu zahříváme, dokud není cibule měkká. Poté směs propasírujeme přes jemné síto a vaříme, dokud směs nezhoustne. Ještě horké přeléváme do lahví, které sterilizujeme.

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!