Čirůvka špinavá je v lese i v prosinci: Vyrazit můžete ihned

Čirůvka špinavá

Počasí aktuálně přeje, v níže položených oblastech až teprve nyní přichází silnější mrazy. I proto se stále vyplatí vyrazit do lesa. Setkat se tady můžete s mnohými zajímavými houbami. Typická pro listopad a nyní i pro kousek prosince je bezesporu čirůvka špinavá. Jedná se o houbu, která je mnohdy především kvůli čirůvce fialové opomíjená, nicméně je jedlá a připravovat se z ní dají nejrůznější pokrmy. Jak vlastně tato houba vypadá, kde roste, s čím ji lze zaměnit a jaké je její využití?

Křehká houba s nevýraznou vůní

Čirůvka špinavá se vyznačuje vcelku tenkým kloboukem, který je sklenutý, nicméně vcelku rychle se rovná do ploché podoby. Někdy je typický středovým hrbolkem. V dospělosti mívá také zprohýbaný okraj. Povrch samotného klobouku bývá nejčastěji růžovofialový, nicméně se stárnutím houby se mění tato barva na šedohnědou. Někdy může být i mladá houba šedohnědá. Vyznačuje se také řídkými lupeny majícími špinavě bílou až fialovou barvu. Stáří blednou do hnědého odstínu. Třeň bývá válcovitého tvaru a má jemná vlákna, barevně koresponduje s kloboukem. Dužnina je našedlá a chuťově i z pohledu vůně hodně nevýrazná.     

Kde čirůvka špinavá roste?

Nejčastěji se s čirůvkou špinavou setkáme na loukách, v parcích či u lesních a polních cest. Jinak vyroste klidně i na kompostu a v půdách dostatečně zásobených živinami. Někdy se tato houba vyskytuje i v trsech. Setkat se s ní lze od září až do prvních prosincových týdnů. Někdy roste i na jaře.

S čím lze čirůvku špinavou zaměnit?

Do jisté míry je podobná čirůvce fialové označované latinsky jako Lepista nuda. Z pohledu samotného vzhledu je ale drobnější. Není tak masitá a nevoní. Plodnice čirůvky fialové navíc bývají nachovější a chybí jim onen růžový nádech. Jinak si ji mohou méně zkušení houbaři splést také s lakovkou ametystovou. Ta ovšem roste spíše v lesích a má vcelku dlouhý třeň. Klobouk této houby bývá menší.

Kuchyňské využití čirůvky špinavé

Čirůvka špinavá je jedlá houba mající nevýraznou chuť i vůni. Z podzimních druhů čirůvek se často sbírá spíše čirůvka fialová. Přesto lze čirůvku špinavou použít jak na smaženici, tak i na mnohé jiné pokrmy.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.