Čilimník, aneb keř, který připomíná hejno motýlů

Vykvétá zpravidla v dubnu, ovšem leckdy nás jeho květy překvapí i o měsíc později. Je jich tolik, že to vypadá, jakoby čilimník neměl žádné listy. To je však jen klam. A co dalšího byste o tomto půvabném keři měli vědět?

Na zahradě je čilimník (Cytisus) opravdu nepřehlédnutelný. Mají ho rádi včelaři, protože patří k medonosným rostlinám. Jeho barvy se obvykle pohybují od bílé a smetanové přes žlutou a červenou až po opravdu temně purpurovou. V posledních letech si však srdce zahrádkářů začínají dobývat i vícebarevné čilimníky.

Čilimníku sucho nevadí, přesazování ovšem ano

Vzhledem k nepříznivé situaci ve studních vás určitě potěší, že čilimník nepotřebuje zálivku ani v tom nejparnějším létě (i když během opravdu extrémní teploty si trochu té péče zaslouží). Mnohem náročnější jsou na přemokření, takže jim vždy vybírejte dobře osluněné stanoviště s dobře propustnou půdou a drenáží.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Dejte si pozor – pokud budou mít čilimníky dobré podmínky, porostou opravdu rychle. Místo pro ně tedy vybírejte s rozmyslem. Přesazování vzhledem k málo rozvětvenému kořenovému systému totiž příliš nesnášejí.

Měli byste vědět: čilimníky lze sehnat jako vysoké nízké keře, ovšem i převislé nebo plazivé. Ty nejmenší se pak hodí i do skalek nebo k pěstování v nádobách (se zimním uskladněním ve sklepě).

Jak se o čilimník starat

Některé druhy čilimníků také příjemně voní. Pokud se však chcete každé jaro kochat množstvím květů, nezapomeňte na pravidelný řez. Odkvetlé větve zkraťte o třetinu a na jaře odstraňte všechny, které nejsou v dobré kondici Nikdy však nezasahujte do tzv. starého dřeva. Právě z něj totiž rostlina regeneruje.

Dobře se množí výsevem nebo řízkováním. Mladé keře pěstujte ve studeném skleníku a ven je vysaďte teprve následujícího jara, samozřejmě s dobrou ochranou z chvojí. Tu odstraňte a že v polovině května. A pozor – semena všech druhů čilimníků jsou jedovatá!

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)