Štědřenec

Štědřenec alias zlatý déšť – nepleťte si ho s forsythií

Původně patřilo lidové označení „zlatý déšť“ výhradně štědřenci odvislému. Ovšem pak do našich zahrad vtrhla méně prostorově i pěstitelsky náročná zlatice a o zamotání hlav bylo postaráno. Pokud se však podíváte na dlouhé kvetoucí hrozny štědřence, uznáte, že forsythia alias zlatice je jen jeho slabým odvarem.

Pro začátek si projděme základní rozpoznávací znaky. Zlatice (Forsythia x intermedia) kvete už v březnu a to ještě dřív, než se na jejích větvích objeví listy. Plodem je tobolka, ovšem v našich podmínkách ji neuvidíte. Museli byste se vypravit až do Středomoří, odkud pochází. Oproti tomu štědřenec odvislý (Laburnum anarygoies) a jeho kříženci nasazuje na svou krásu až v květnu. V této době se už může chlubit vyvinutým listovím. V létě vás pak mohou vyděsit zvuky z jeho praskajících tobolek. Ty na něm často vydrží až do zimy.

Štědřenec potřebuje prostor a přizpůsobivého pěstitele

Máte rádi, pokud má všechno na vaší zahradě řád? Pak bude štědřenec váš přesný protipól. Seříznout ho totiž můžete jen jednou a to těsně po výsadbě. Poté si už s nůžkami příliš nerozumí – a s přesazováním také ne. Roste navíc poměrně rychle a dokáže si pro sebe zabrat opravdu velký kus zahrady.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Potřebuje místo na přímém slunci nebo nejhůře ve světlém polostínu. Spokojí se s jakoukoliv půdou, ovšem v ideálním případě hluboce propracovanou. Nevadí mu přísušky ani vyšší obsah vápníku a neohrozí ho ani silné mrazy. I když štědřenec namrzne, pokaždé znovu obrazí. Čas od času mu ovšem uděláte radost přihnojením minerálními hnojivy.

Množí se snadno výsevem i řízkováním. A roste opravdu rychle, jak už jsme se zmínili.

Štědřenec jako jedovatý společník

Pří vší kráse původního zlatého deště však nesmíme zapomenout ani na jeho jedovatost. Na zahradu s malými dětmi nebo domácími mazlíčky proto jeho výsadbu nedoporučujeme. A ze stejného důvodu neodnášíme nádherně kvetoucí větve do váz, umístěných v bytech. Koneckonců, venku na zahradě jim to stejně sluší ze všeho nejvíce.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

1 komentář

  1. Daneba Odpovědět

    V článku chybí informace, že jde o keř zhruba 3m vysoký ve tvaru deštníku.
    Dá se s trochou péče „vychovat“ na stromek. Když je pak ověšený květy, je to opravdu nádhera.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *