Chyby, kterých se dopouštíme při přivazování rajčat k opoře

Rajče

Přivazovat rajčata k opoře je nezbytnou součástí péče o rostliny rajčat. Bez přivazování by vaše rostlina nemohla růst do takové výšky, jaký je její potenciál. Pod tíhou plodů by se buď zlomila, anebo by ležela na zemi. To by znamenalo potíže se sklizní plodů. Plody by navíc nemusely být optimálně vystaveny sluníčku, takže jejich zrání by mohlo trvat delší dobu. Neuvázaná rostlina by měla větší kontakt s vlhkou zeminou, což by mohlo vést k různým plísňovým a houbových chorobám.

Chyba č. 1: Nevhodný čas umístění podpěr

Když jsou rostlinky mladé a malé, oporu ještě nepotřebují. To vede některé zahradníky k tomu, že na oporu nemyslí. Přesadí sazeničky do zahrady a opěrnou tyč zapichují do půdy až v okamžiku, kdy už jsou ze sazeniček velké rostliny. Tím ale může dojít k poškození kořenů. Ideální je tedy dát k rostlinkám oporu už v době, kdy je přesazujeme z domova na zahradu.

Rajčata

Foto: Pixabay

Chyba č. 2: Rajčata jsou těsně přivázána k opoře

Pokud stonky přivážeme příliš natěsno, neznamená to, že si rostliny přizpůsobí tloušťku svého stonku podle provázku. Porostou tak, jak je pro ně přirozené. To bude mít za následek, že se provázek, kterým jsou přivázány, bude zařezávat do stonku. V závislosti na tom, jak těsně je přivázán, může provázek rostlině ublížit dokonce fatálně. Přivázání musí být pevné, aby poskytlo oporu, je ale třeba počítat s tím, že stonek bude s postupem času tlustší.

Chyba č. 3: Stonky se dotýkají opěrných kůlu

Chybou je také to, když je opěrný kůl příliš blízko stonku rostliny. Místa dotyku se mohou stát vstupní branou pro infekce. Určitý dotyk povolen je, ale ne příliš těsný.

Kuřáci pozor na rajčata

Pokud patříte mezi kuřáky, možná byste měli vědět, že rajčata patří mezi rostliny, které jsou citlivé na nikotin. Pokud jste kouřili a budete sahat na rostlinu, může dojít k tomu, že místa, která byla vystavena nikotinu se stanou zranitelná. To povede k tomu, že jsou náchylnější na plísně a viry. Proto je lepší, když si po zapálení cigarety důkladně umyjete ruce vodou a mýdlem, než sáhnete na své rostliny.

Zdroje info:

https://www.tomatobible.com/tie-tomato-plants/

https://www.receptyprimanapadu.cz/zahrada/pestujete-tyckova-rajcata-mame-tip-cim-je-uvazat/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!