Jak pěstovat mandevillu – okouzlující popínavá kráska může při správné péči kvést až do pozdního podzimu

Jak pěstovat mandevillu – návod pro úplné začátečníky. Mandevilla (Mandevilla spp.) je okouzlující rostlina s nádhernými květy, která se často pěstuje jako popínavka nebo jako kontejnerová rostlina na terase nebo ve skleníku. Zde je několik tipů, jak se o ni správně postarat.

Výběr vhodného stanoviště

Mandevilla preferuje slunné a teplé stanoviště, kde bude dostávat minimálně 6 hodin přímého slunečního světla denně. Je také vhodné ji umístit na místo chráněné před silnými větry. Myslete také na to, že upřednostňuje dobře odvodněnou půdu s dobrou schopností zadržování vlhkosti. Vyberte si propustnou zahradní zeminu nebo směs pro kontejnerové rostliny, která umožní rychlý odtok přebytečné vody.

Zalévání a jak na něj

Mandevilla potřebuje pravidelnou zálivku. Zalévejte ji proto vždy, když se vrchní vrstva půdy mírně vysuší, a zajistěte, aby kořeny nikdy nezůstávaly po delší dobu v přemokřené půdě. Během horkých letních dnů může být potřeba častější zalévání, ovšem vždy v ranních a večerních hodinách.

Foto: Pixabay

Hnojení je také důležité

Pravidelné hnojení pomáhá mandeville růst a kvést. Použijte vyvážené hnojivo pro kvetoucí rostliny podle pokynů na obalu. Aplikujte ho asi jednou za měsíc v období růstu, zejména během jara a léta.

Opěrná konstrukce se může hodit

Pokud pěstujete mandevillu jako popínavou rostlinu, připravte pro ni opěrnou konstrukci, jako jsou tyče nebo drátěné mřížky, na které se rostlina může přichytit. Pravidelně ji provazujte a podvazujte, aby se udržela v požadovaném tvaru. A nezapomínejte ani na řez. Po odkvětu můžete odstranit zvadlé nebo přebytečné výhonky a provést zastřihnutí, abyste podpořili růst bočních výhonků a rozvětvení.

Zimování a jak na něj

Mandevilla je citlivá na chladné teploty a naše zimy tak venku nemusí přežít. Je tedy třeba ji zhruba v polovině října uklidit do chladné a světlé místnosti, kde zimu bez potíží překoná.

 

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/mandevilla-pestovani-30000603.html, https://www.telereceptar.cz/zkouseli-jste-na-balkone-mandevi-s898CZ

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)