Brambory co nejdál od rajčat. Které další rostliny rajčata nemusí

Rané brambory

Rajčata jsou velmi oblíbenou rostlinou, kterou lidé pěstují, i když nemají zahradu. Daří se jim totiž také v květináčích. Pokud jim při pěstování nedopřejeme optimální podmínky, projeví se to na množství plodů. Jedním z problémů, který si lidé neuvědomují, je rozmístění jednotlivých rostlin. Existují totiž rostliny, které vedle rajčat bez problémů porostou a ještě pomohou zlepšit jejich chuť nebo odehnat škůdce a choroby. Na druhou stranu jsou ale také rostliny, které mohou růstu rajčat uškodit.

Rajčata vyžadují slunce

Rajčata rostou poměrně rychle, ovšem pouze pokud jsou splněny základní podmínky. Tou první podmínkou je správná dávka slunečního záření (příliš mnoho sluníčka může plody popálit) a správná zálivka. Kromě toho mohou rajčata vyžadovat také hnojení, které zajistí jejich dobrý růst. Vhodné je pomýšlet také na ochranu před škůdci. Pokud se navzdory optimálním podmínkám rajčatům nedaří, na vině mohou být právě rostlinní sousedé.

Rajčata

Foto: Pixabay

Lilkovití si spolu nerozumí

Rostliny z čeledi lilkovití (Solanaceae) bychom rozhodně neměli sázet vedle sebe. To znamená, že brambory, papriky a lilek nejsou vhodnými sousedy pro rajčata (a sami sebe navzájem). Důvodem je to, že si mohou konkurovat a vzájemně si „krást“ živiny z půdy. Dalším důvodem je to, že tyto rostliny jsou velmi náchylné na plísňová onemocnění. Pokud vznikne toto onemocnění na jedné rostlině, může se velice snadno rozšířit na ostatní rostliny.

Rajčata a okurky

Ačkoli na talíři si rozumí, na poli rozhodně ne. Okurky sice nesoupeří s rajčaty o živiny z půdy, mohou ale zase krást rajčatům vodu. Taktéž jejich bujný růst může rajčata zastínit, díky čemuž bude vaše úroda rajčat snížena. Z tohoto důvodu se vedle rajčat nevyplatí pěstovat ani dýně či hrách.

Zdroje info:

https://porady.interia.pl/rosliny-kwiaty-i-ziola/news-jakich-roslin-nie-wolno-sadzic-obok-pomidorow,nId,6129902

https://www.ceskestavby.cz/clanky/ktere-rostliny-se-mezi-sebou-nesnasi-24714.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!