Výsadba kontejnerových stromků – jak se vyvarovat nejčastějších chyb

Zatímco prostokořenné sazenice je nejlepší svěřit zemi na podzim, tedy v době, kdy je půda ještě vyhřátá, ty kontejnerové se bez problémů ujmou po celý rok. Vysazovat je nelze pouze v době, kdy je půda zmrzlá.

Pokud však stromky neprosperují ani zdaleka tak, jak bychom si představovali, je načase zvážit, zda jsme někde neudělali chybu. A do budoucna podobným přešlapům pokud možno předejít.

Kořenový bal a na co si dát pozor

Při nákupu stromků v kontejneru je nutné především pečlivě zkontrolovat kořenový bal. Nebojte se stromek z květináče trochu povytáhnout a zjistit, zda je bal pěkně pevný a nerozpadá se. Pokud k tomu dojde, je pravděpodobné, že před sebou máte sazenici prostokořennou – ovšem zakamuflovanou jako dražší kontejnerovou. Takové se mimo období podzimu ujímají jen velmi špatně. Bal samozřejmě nesmí páchnout hnilobou nebo obsahovat výhradně hnědé vlásečnicové kořínky. Obojí značí potíže. A pozor i na kmínek – nesmí být nijak poškozený.

Náš tip: V chladnějších regionech se vyplatí sázet stromky už na přelomu léta a podzimu. Klasická podzimní výsadba by mohla druhy citlivější na mráz zahubit.

Jak na samotnou výsadbu

Přípravu výsadbové jámy a další prvky nyní přeskočme, protože u každého stromku jsou nastavené parametry individuální. Ovšem příprava půdy jako taková je důležitá pro všechny druhy stejně. Na obdělávané zahradě zpravidla nebývá problém. Ovšem zcela jiné parametry má půda v okolí novostavby, dlouhodobě stlačovaná stavebními stroji. Tu je před výsadbou stromků nutné prokypřit opravdu do hloubky Jestliže to neuděláme, může v okolí kořenů docházet k zachycování dešťové vody, což by nakonec způsobilo jejich napadení hnilobou.

Bal se také nebojte před výsadbou po stranách narušit – a to buď ostrým nožem nebo alespoň vidličkou. Kořeny tak rychleji prorostou do okolní půdy. Pomáhá i pomačkání balu v dlaních.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)