Chcete ušetřit za cigarety? Vypěstujte si vlastní tabák

Tabák

Jestliže paříte mezi silné kuřáky, jistě víte, na kolik peněz vás tato kratochvíle vyjde. Jednat se může klidně i o několik tisíc korun měsíčně. Co ale dělat, když se bez kouření prostě neobjedete? Alternativy jsou fakticky dvě. Buď s tímto zdraví škodlivým zlozvykem skončíte, nebo si vypěstujete na zahradě vlastní tabák. Vždyť z jedné rostliny lze získat až 100 g tabáku. Ne, určitě nemusíte být botanikem specialistou, aby se vám to skutečně podařilo. Poněkud komplikovanější je samotné sušení a fermentace tabáku. I na tyto aspekty se v následujících řádcích zaměříme.

Poroste tabák i u vás?

Tabák dokáže růst ve venkovním prostředí klidně i do nadmořské výšky 700 metrů. Musí být ale chráněn. U nás se setkáme tradičně se dvěma základními druhy tabáku: oba mají své specifické vlastnosti.

Tabák selský

Optimální pro začátečníky. Nemusí se u něj postupně odstraňovat květenství a prostorově je také úspornější než tabák viržinský.

Tabák viržinský

Mnohem hůře snáší tepelné výkyvy a je náročná i na prostor. Zapomínat při jeho pěstování nemůžete ani na vyštipování květenství.

Doba výsevu se blíží

Semínka musí jít do půdy cca od února až do počátku dubna. Zvolte ideálně plastovou průhlednou nádobu. Substrát nemusí být nijak specifický. Postačí klasický pro zeleninu či květiny. Semínka by měla mít vzdálenost okolo 3 cm. Nádoba se ve finále ještě přetáhne fólií. Ta by se měla rosit, nicméně opatřete ji menšími otvory pro odvětrávání. Doba klíčení činí cca 2 týdny. Až rostliny dosáhnou nějakých 5 cm, přesazují se do malých květináčů. Jestliže nemáte skleník, vydrží rostliny i v domácím prostředí. Na pole se vysazují až tehdy, když nehrozí mrazy. Rostliny se sázejí na vzdálenost okolo 50 cm u selského a 80 u viržinského.

Několik tipů k pěstování tabáku

Květy odřezávejte jen u viržinského tabáku. Pozor si dejte i na chlór, který tabák nesnáší. Viržinský tabák se může dorůst klidně i 2 metrů, selský méně. Starší rostliny snesou i déle trvající sucho. Přesto se vyplatí je rosit.

Sušení tabáku

Sklizeň, sušení a fermentace tabáku

Jak poznáte moment, kdy je třeba sklízet? Listy tabáku začnou od spodní části žloutnout. Viržinský se sklízí zhruba 3 týdny poté, co se odstraní květenství. Sušení je optimální v temném dokonale větraném prostoru po dobu přibližně 2 měsíců. Usychat může postupně i ve skleníku. Pozor na příliš rychlé schnutí vedoucí ke štiplavé chuti tabáku. Fermentaci někteří pěstitelé neřeší, nicméně řeší se tak, že se namačkaný usušený tabák nechá 2 dny zalitý vodou při teplotě okolo 45 °C. Pak se rychle opět nasuší v sušičce.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.