I dobře vypadající rajčata v supermarketu postrádají chuť. Důvody jsou prosté

Rajčata

Uvažujete o tom, že si v supermarketu zakoupíte přes zimu rajče a dopřejete si chuť, jež vám pomalu začíná hodně chybět. Určitě je ve vás ale malá dušička, protože většina rajčat vypadá bledě už na pohled. Ano, jsou mezi nimi často i kusy, jež vzhledově nezklamou, nicméně při prvním polknutí vás velmi rychle přechází chuť. Proč tomu tak je? Důvodů by se našlo hned několik. My se na ně podíváme podrobněji.

Specifické odrůdy pěstované pro maximální výdrž

V první řadě se podívejte na zemi původu. Většinou se bude jednat o Španělsko nebo jiné státy mající teplé podnebí. Jedním z primárních důvodů je především fakt, že se pěstují odrůdy, jež jsou vyšlechtěny pro výdrž a nikoli gastronomické zážitky. Třeba ve Španělsku nedaleko Almerie vám i místní lidé potvrdí, že chuť zdejších rajčat je mizerná. Raději si je prý máte hodně osolit a opepřit. Pak je vše ok, nicméně s žádným gastro zážitkem nepočítejte!

Podmínky pro pěstování

Rajčata neviděla půdu! Už toto je rozhodně velký problém. Často jsou v pěstírnách umístěna do vaků, kde je pouze neutrální vulkanický substrát! Jak tan může dát rajčatům ono správné aroma, jež mají mít? Jen velmi složitě.

Předčasná sklizeň

I tady je zapotřebí být na pozoru. Předčasné sklízení je u rajčat pěstovaných pro výdrž jakousi klasikou. Vždyť cesta k zákazníkovi je poměrně dlouhá a ležet budou jednak na skladech a jednak také v samotných prodejnách. Stále musejí vypadat k světu. Chuť už dávno není magnetem pro jejich nákup…

Všudypřítomná chemie

Poslední a pravděpodobně největší strašák všech konzumentu rajských jablíček. O faktu, že jsou chemicky upravována, není vůbec pochyb. Jednat se může jak o plody z Evropy, tak i třeba ze severní části Afriky. I z tohoto důvodu se vyplatí počkat si na čerstvá rajčata z vlastní zahrady. Vždyť v zimě je můžete konzumovat naložená, sušená nebo v jiné podobě, což praktikovali naši předkové běžně.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.