Jak urychlit vaření brambor – pomůže správné nakládání se solí i olej

Vaření brambor

Jak urychlit vaření brambor – pomůže správné nakládání se solí i olej. Brambory neboli také brambor hlíznatý či lilek brambor (Solanum tuberosum) jsou nejoblíbenější a nejvíce používanou přílohou v českých domácnostech a někdy také jsou hlavním chodem samotné brambory.

Kdo vařil brambory a zejména ty ve slupce ví, že vaření prostě nějakou dobu trvá a ta doba není zrovna krátká. Obvykle přibližně půl hodiny a někdy také více. Co ale dělat, když potřebujete brambory uvařit rychleji, neboli čím dříve tím lépe? Existuje pár triků, jak vaření brambor urychlit nebo výrazně zkrátit.

Zrychlete vaření brambor

Spousta lidí vaří brambory ve slupce. Jednat proto, že jim to takto chutná a také slupka brambor obsahuje vitamíny a minerály. K rychlejšímu uvaření brambor je vhodnější zbavit brambory slupky. Brambory ve slupce prostě budete vařit déle než ty „oškrábané“.

Brambory

Foto: Pixabay

Jak lze tedy urychlit vaření brambor?

  1. Jednou z možností je osolit brambory až poté, co se voda začne vařit. Slaná voda má vyšší bod varu

  2. Můžete také zalít brambory horkou vodou z rychlovarné konvice a dále pokračovat ve vaření. Ušetříte čas s ohřívání studené vody.

  3. Brambory nakrájejte na menší nebo malé kousky, rychleji se uvaří

  4. Nakrájejte brambory na menší kousky a rychle je v hrnci okulte na másle, zalijte horkou vodou a nechte vařit.

  5. K bramborám přidejte pár lžic olivového či řepkového oleje. Brambory budou rychleji uvařené, protože olej udržuje déle teplo.

  6. S ranými bramborami si poradí prášek do pečiva. Půl lžíce urychlí vaření brambor až o polovinu času. Žádná pachuť vařením nevznikne.

  7. V mikrovlnné troubě zvládnete uvařit brambory vcelku i ve slupce přibližně za deset minut. Propíchejte brambory a po pěti minutách ohřívání je otočte na druhou stranu.

Pokud se chcete při vaření brambor zbavit chuti škrobu, nahraďte třetinu vody na vaření brambor mlékem.

Rychle neznamená lépe

Rychle nebo zrychleně vařte brambory pouze v nouzi nebo nejnutnějším případě.

Ač se to nezdá, obsahují brambory mnoho vitamínů B1, B2, B3 (niacin), C a minerálních látek jako mangan, hořčík, železo, měď, vápník, zinek, draslík či jód.

Rychlým vařením se totiž spousta prospěšných vitamínů sice vyluhuje, ale také zničí.

Zdroje: https://pestujme.cz/diky-par-trikum-budou-brambory-uvarene-mnohem-rychleji-rychlemu-obedu-uz-nic-nebrani/https://pestujme.cz/diky-par-trikum-budou-brambory-uvarene-mnohem-rychleji-rychlemu-obedu-uz-nic-nebrani/https://chalupari-zahradkari.cz/tipy/jak-uvarit-brambory-rychle/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)