Cesmína: Vánočně ozdobenou zahradu si musíte pojistit už teď, aneb vysaďte si dekorativní cesmínu

Cesmína (Ilex) se přirozeně vyskytuje v Severní Americe. Ve své domovině tvoří keře od 1,8 do 3 metrů výšky, u nás však dorůstá menších rozměrů. Ozdobné listy jsou eliptické nebo vejčité, na okraji pilovité, svrchu tmavě zelené a na spodní straně obvykle pokryté jemnými chloupky.

Její květy jsou bílé a bez většího dekorativního efektu, ovšem později se z nich vyvinou atraktivně vyhlížející plody – lesklé červené peckovice s 6-7 cm v průměru, které se na větvích udrží i po částečné ztrátě listů jsou tedy rozhodně nejdůležitější ozdobou tohoto keře.

Kde pěstovat cesmínu

Tento dekorativní keř vyžaduje lehké a středně úrodné půdy s kyselou reakcí (pH 4,5-6,5), s vysokou vlhkostí. Nejlépe tedy poroste v blízkosti vody (potoky, rybníky, vodní nádrže). Nejlepší dobou pro výsadbu cesmíny je na jaře nebo začátkem podzimu, tedy nyní.

Foto: Pixabay

Místo pro její pěstování byste měli vybrat dobře, protože tato rostlina opravdu silně nesnáší přesazování. Zapomenout nesmíte ani na stříhání a tvarování, které se provádí v polovině léta . Zimování: Před zimou je třeba keř chránit před studenými větry, pokud bydlíte vy vyšších horských oblastech.

Jaké odrůdy cesmíny vybrat

Ilex x meserveae) je středně mrazuvzdorná odrůda, které se bude dařit téměř všude. Oblíbená Cesmína Ilex aquifolium je naopak citlivá na mráz, proto by se měla pěstovat jen v teplých a dobře chráněných polohách, pokud možno pod podrostem větších stromů.

A jak na rozmnožování? Pamatujte si, že cesmínu lze nejlépe množit patkovými polodřevitými řízky. Vhodným termínem takového rozmnožování je konec léta nebo začátek podzimu. Nejlepší zakořeňovací médium je pro tento dekorativní keř rašelina a písek ve stejném poměru.

Zdroj: https://www.blendea.cz/profil-reishi/, https://www.reishi-ganoderma.cz/?gclid=Cj0KCQjwxveXBhDDARIsAI0Q0x1AqezNCD6sUlcdHMcdegP0rCMpBrblmqbbDzASQ5S7wp8ppFOX8JkaAk6REALw_wcB, https://www.superionherbs.cz/reishi/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)