Cesmína: Pěstování jihoamerické krásky

Cesmína

Cesmína neboli Ilex je rostlina, která má na světě asi šest podob. Existuje tedy asi šest druhů této jihoamerické rostliny. Cesmína může dorůst až pěti metrů, avšak nebojte se. Pravidelným střihem ji lze udržovat na prakticky jakékoli výšce. Uzpůsobíte si ji tedy dle svých představ. Pojďme se spolu podívat na to, jak ji správně pěstovat a jak se o ni starat.

Pěstujte nejlépe samce i samici cesmíny

Ano. Tato rostlina existuje v samčí i samičí variantě. Tato samičí rostliny mají červené nebo modré až černé plody. Tyto plody vydrží na rostlině klidně od září až do března. Avšak pozor jde o plody, které jsou pro lidský organismus velmi jedovaté. To však nemění nic na tom, že ptáci si na nich mohou hodně pochutnat. U lidí se však může hovořit o otravě již po spořádání dvou bobulí. Dávejte tak pozor hlavně na své ratolesti. Rostlina má až voskově lesklé listy zelené barvy. Většina druhů cesmíny neopadává. Některé však ano, více však na nich vynikají ony barevné plody.

Cesmína potřebuje rašelinu

K výsadbě používejte rašelinu. Jde o vcelku nenáročnou rostlinu, avšak vždy uvítá humus a trochu kyselejší půdu. Pro výsadbu použijte také správné stanoviště. Nejlépe stín nebo polostín. V létě snáší tato rostlina i extrémnější sucho. Slunce ji tedy nevadí. To se však dá říci jen o letních měsících. V zimě jde o nežádoucí jev a sluneční paprsky nesnáší dobře. Výhodou však je, že jde asi o jediný nárok této rostliny. Cesmíně nevadí ani městský znečištěný vzduch.

Zima není pro cesmínu problém

Zimní období není pro většinu druhů cesmíny žádný problém. Dobré však je, když přisypete k výhonkům mulčovací kůru. Ta zabrání nadměrné vlhkosti a chrání kořeny před mrazy. Takto čiňte jak u mladých, tak starších rostlin. Pokud budete chtít odebrat řízky z cesmíny, udělejte to v květnu (u mladé rostliny) nebo červnu a červenci (u starších rostlin). Je dobré řízkovat brzo ráno. To je ještě rosa. Před zasazením ještě ponechte řízek v igelitovém sáčku nebo nádobě ve stínu.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.