Červivá jablka se dají jíst, jsou nedílnou součástí úrody

Napadená jablka

Víte, že mnozí lidé nevěří, že by mohla být jablka napadena nějakými cizopasníky? Ano, vždyť v supermarketech jsou k dispozici plody, které se vyznačují maximálním leskem, pravidelnými tvary a samozřejmě naprosto neporušenou dužninou. Na stromech v různých sadech a zahradách se ale počítá úplně s něčím jiným. Tedy alespoň tam, kde se jablíčka nechávají přirozeně růst. Takový obaleč jabloňový označovaný jako Hedya nubiferana dokáže doslova divy. Podobně škodliví mohou být i jiní živočichové, jako jsou třeba obaleč východní nebo pilatka jablečná.    

Jablka fakticky nejsou červivá

Označení jablečný červ je není určitě správné, ostatně ani jablka bychom neměli označovat jako červivá. Obaleč jablečný je typický škůdce, který se vyznačuje především ničitelským stádiem housenky. Vajíčka jsou nakladena motýlem na povrch plodu a poté už se housenka musí prokousat až do jeho interiéru. Vstupní otvor si nakonec uzamkne specifickými vraty, díky čemuž na ni dovnitř netáhne. Vlákno, které používá, je vcelku pevné. Navíc použije také ke zpevnění svůj vlastní trus. Dovnitř se dostane vzduch, ventilace je také zajištěna.

Napadená jablka

Napadená jablka: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Obaleč jablečný

Housenka obaleče jablečného není žádné tíntínko. Její velikost může činit až 2,5 cm. Její barva je světlá až nahnědlá. Disponuje kusadly, nohami a má i oči. Kusadla jsou sice poměrně drobná, nicméně velmi silná a s dužinou jablka si poradí. Jinak se housenka kuklí mimo samotné jablko. Larva přezimuje. Jestliže kuklu najdete v lehkém vatovitém zapředeném stavu, počítejte s tím, že z ní bude brzy motýlek šedé barvy.

Napadená jablka

Napadené jablko: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Jablka se běžně konzumují

Tedy v případě, že už jsou zralá. Obaleče jablíčka napadá již ve stavu, kdy ještě ke konzumaci nejsou. Mají ale tendenci zrát poněkud rychleji. Bohužel je také napadají plísně a hniloba. Přesto si, pokud si jablko již zralé utrhnete a napadenou část vykrájíte, maximálně pochutnáte.  

Napadená jablka

Chodbička obaleče: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Napadená jablka: Zdroj náhledového obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.