třešne

Červená síla aneb proč byste měli jíst třešně

Třešně patří mezi nejoblíbenější ovoce českých zahrádkářů. Milují je děti i dospělí – zřejmě pro tolik variací jejich použití. Nejlepší jsou samozřejmě čerstvé, ale můžeme z nich připravit celou řadu dezertů moučníků. Vhodné jsou také pro přípravu zavařenin, sirupů, marmelád a džemů. A nesmíme zapomenout ani na pálenky a alkoholické likéry. Pokud chcete vědět, proč jsou třešně tak zdravé, čtěte náš článek.

Třešně patří mezi antioxidanty

Třešně obsahují silné antioxidanty zvané antokyany. Patří k velké rodině fytonutrientů zvaných flavonoidy. Tyto antokyany jsou zodpovědné za sytě červenou barvu třešní a poskytují taktéž řadu zdravotních přínosů. Potenciální zdravotní přínosy třešní se poprvé objevily v 90. letech, kdy byla publikována řada studií popisujících obsah antioxidantů tohoto ovoce. Výzkumníci zjistili, že třešně mají vysokou antioxidační aktivitu.

Významný obsah třešní

Kromě toho, že třešně jsou dobrým zdrojem vitaminu C, obsahují také vysoké množství železa, draslíku, vlákniny a antioxidantů. Antokyany blokují zánětlivé enzymy, čímž snižují bolest. V tomto kontextu lze říci, že 20 třešní je desetkrát silnější než aspirin a má pozitivní účinky na odstraňování bolestí spojených s dnou a artritidou. To vše s nízkým obsahem kalorií, bez tuku a sodíku. Třešní jsou také považovány za vynikající zdroje boru.

Zdravotní přínosy třešní

Vzhledem k výše popsanému obsahu třešní můžeme odvodit, jaké zdravotní účinky třešně mají. Vzhledem k obsahu boru a vápníku zlepšují třešně zdraví kostí. Antioxidanty jsou zodpovědné za snížení rizika srdečních chorob a působí také jako prevence zánětlivých onemocnění, včetně rakoviny. Vitamín C přináší lepší imunitu a vláknina pomáhá regulovat trávení.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

4 komentáře

 1. eva richterova Odpovědět

  Vaše třešně za 200 Kč jako na karlovarském trhu si můžete strčit za klobouk a to jsem se vyjádřila moc slušně, mé nitro hovoří úplně jinou řečí. To jsou ti, proti kterým se má demonstrovat na náměstích, za to pan Babiš opravdu nemůže, i když mu ostudu dělají jeho rodní Slováci. První stánek od městského terminálu Hanba!!!!!

  1. Jana Hlaváčová Autor příspěvku Odpovědět

   Dobrý den, máte pravdu, že cena třešní na trzích je poměrně vysoká. Jaké náklady za tím stojí – těžko říct. Pokud ale vycestujete z velkých měst, můžete si všimnout, že podél cest roste velké množství třešní, které si můžete natrhat – a zadarmo. Pravda, budete do toho muset vložit krapet úsilí, ale nasbírat kbelík třešní netrvá zas tak dlouho a připravíte si z toho dostatečné množství zavařeniny, sirupu nebo třeba džemu.

 2. Knap Odpovědět

  Třešně rostou skoro všude, jen nebýt líný, natrhat a zavařit. A až je budete trhat, zkuste se potom postavit na trh, zaplatit za místo, zaplatit dań, vystavit EET a prodávat třeba za 20 Kč, aby lidi jako vy byli spokojeni. A to jste trhala divoké třešně zadarmo, neinvestovala do sadu, třešně neošetřovala chemicky ani biologicky, neplatila brigádníky, dopravu apod. Babiš tohe všechno podražil, proto jsou nejen třešně tak drahé, proto ty demonstrace.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *