Známé triky pro tvarování buxusu

Buxus, buksus nebo také zimostráz – tři různé názvy pro jedinou rostlinu, která je typická svými drobnými zelenými listy. Jedná se o keře, které můžete tvarovat do různých tvarů. Pokud nejste profesionál, zřejmě se vám nepodaří tvary lidské či zvířecí postavy, nicméně i tak můžete upravit svůj buxus na zahradě na velice atraktivní podívanou. Poradíme vám, jak na to.

Ne každý buxus můžete tvarovat

Pokud chcete buxus, který si vytvarujete do pravidelného tvaru, pak si kupte odrůdu Suffruticosa nebo Green Gem. Také se rozhodněte pro určitý tvar, do kterého budete tvarovat, a toho se držte.

Buxus

Důležitá je pravidelnost

Abyste dosáhli toho, že váš buxus bude mít pravidelný tvar a dobrou hustotu, je dobré ho zastřihávat pravidelně každý měsíc. Každé zastřižení působí jako stimul k tomu, aby buxus produkoval nové výhony. Prostřihávejte buxus v období jeho hlavního růstu, což je od dubna do září. Vyvarujte se ale stříhání za slunečního záření, protože by mohlo dojít ke spálení listů.

Používejte vhodné nářadí

S pomocí motorových nůžek většinou ustřihnete více, než jste původně chtěli. Pořiďte si speciální nůžky, které jsou určené přímo pro stříhání buxusů. Po každém stříhání nůžky pečlivě vyčistěte, abyste nešířili hniloby a plísně. Takové nůžky možná na českém trhu neseženete, můžete se ale podívat na zahraniční weby, kde se dají objednat.

Stříhání

Buxus stříhejte odshora dolů a od středu do stran. Na složitější tvary si pořiďte šablonu. Tato šablona se prodává ve formě drátěné konstrukce, kterou zastrčíte do země přes mladý, ještě nízký keřík. Vždycky zastřihnete přesahující výhony a větvičky, které ze šablony vyčnívají.

Trpělivost je důležitá

Při stříhání buxusu je důležitá trpělivost. Tvar, který jste si vysnili, nezískáte hned po prvním zastřižení. Budete si muset počkat, až buxus vytvoří nové výhony, které budete zastřihovat a postupně se dopracujeme tvaru, který jste chtěli.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!