Červená řepa: Zavařování této vitamínové bomby

Červená řepa

Jestliže bychom měli hledat nějakou plodinu doslova napěchovanou vitamíny, s největší pravděpodobností bychom se dostali k červené řepě. Právě ona dokáže nabídnout celou plejádu lidskému zdraví prospěšných látek. Jak je ale uchovat i v době, kdy již na zahrádce červenou řepu nenajdeme. Jednoduše, konzervováním. O pěstování červené řepy jsme již psali, a tak se zaměříme právě na zavařování této skvělé vitamínové bomby. Jak na něj?

Nejprve řepu uvaříme

V první řadě je zapotřebí červenou řepu sklidit, mechanicky zbavit zeminy a jiných nečistot. Následně poté celou bulvu kompletně uvaříme. Vyplatí se tak činit i se slupkou podobně, jako se řeší vaření brambor. Červená řepa si tak zachová svou barvu, jelikož z níž šťáva nepoteče tak expresním tempem ven. Po uvaření je třeba nechat řepu kompletně vychladnout. Poté ji již můžete oloupat a na struhadle nastrouhat do tvarů, které byste rádi v zavařovací sklenici měli. Tradičně se řeší kolečka s texturou anebo hranolky, případně u jemné malé kousky.

Následuje nálev

Nálev pro červenou řepu je velmi jednoduchý. Bohatě nám postačí následující ingredience:

  • 1,5 l vody,
  • 0,5 l octa,
  • 5 dkg soli,
  • 25 dkg cukru,
  • troška drceného kmínu,
  • 0,5 lžičky anýzu,
  • 0,5 lžičky fenyklu.

A zavařujeme

Nakrájenou červenou řepu naskládáme do sklenic a postupně zaléváme již připraveným nálevem. Poté je zapotřebí sklenice dokonale zavřít a zavařovat. Bohatě postačí klasický hrnec. V něm přivedeme vodu k varu a následně se vše i se sklenicemi vaří zhruba po dobu 5 minut. Poté lze nechat sklenice přímo ve vodě vychladnout. Když se tak stane, vytáhnete je z vody a uskladníte optimálně do suchého chladnějšího prostředí. Ideálními prostory jsou bezesporu sklepy. Zavařená červená řepa se stane dokonalým zdrojem vitamínů po celou zimu.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.