Červci: Jak se jich zbavit

Červci

Škůdci pokojových rostlin červci poznáte podle bílých chomáčků na stoncích, listech i větvích. Připomínají vlastně vatu. Tento škůdce je sice jen 1 milimetr velký, ale za to se rozmnožuje velmi intenzivně. Takže jen stačí si domů přinést jednu jedinou napadenou rostlinu červci a škůdce zamoří i další rostliny. V dnešním článku se zaměříme na červce a jak se jich zbavit, aby vám rostliny neuhynuly.

Rostliny mohou i uhynout

Červci jakožto cizopasný hmyz patří do řádu polokřídlých, kteří vysávají živiny z jednotlivých částí rostlin. Škodí nejen na rostlinách, ale i na jejich kořenech. Nejčastěji napadají rostliny pokojové, avšak poškodit mohou i nejrůznější dřeviny a byliny. Svědčí jim především teplo a sucho, a proto se objevují hlavně během topné sezóny. Ve větším množství se projevuje narušení rostliny vadnutím a opadáváním listů. V horším případě, způsobují červci až uhynutí rostlin, když včas nezasáhneme.

Jak se červců zbavit?

Napadenou rostlině tímto škůdcem je třeba ošetřit ihned při prvním náznaku. Ten poznáte podle toho, že se na rostlině objevují bílé chomáčky. Pokud je invaze červců slabší, postačí osprchování rostliny vodou. Pokud ne ponořte nadzemní části do vody a v ní rostlinu ponechat klidně i celý den. Poté červce seškrábat starým zubním kartáček, který ještě namočíte do mýdlového roztoku. Jestliže jste zastánci spíše chemických prostředků, můžete využít postřik na červce, který sežene ve specializovaných prodejnách, kde vám samozřejmě poradí i s výběrem toho správného prostředku.

Na dřevinách

Jak už bylo řečeno, červci neškodí jen u pokojových rostlin, ale i na dřevinách. Dospělí červci žijí na stonku, jsou chráněni tvrdou schránkou a vysávají a zároveň oslabují rostlinu. To se projevuje žloutnutím listů. Někteří červci se dokonce specializují na určité dřeviny jako například na buk, vrbu nebo tis. Málo početné kolonie červců odstraníte hadříkem namočeným v mýdlové vodě, v horším případě si budete na pomoc muset vzít chemické postřiky.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.