Červci ničí vaše pokojové rostliny: Zbavte se jich pomocí jednoduchého triku

Červci

Toulice, červec, štítěnka či puklice – to všechno jsou škůdci, které řadíme mezi červce (v ČR najdeme asi 150 druhů těchto škůdců). Dokážou dát vaším rostlinám pořádně zabrat. Živí se totiž rostlinnými šťávami, a tím narušují přirozený vývoj rostlin – a nejen těch pokojových, ale také těch v zahradách a zahrádkách. To, proč je vidíme jako problém zejména pokojových rostlin, je to, že milují vlhko a teplo. Vyskytují se tak často na rostlinách, kterým rosíme listy. Spolu s teplem v interiéru tak vznikají ideální podmínky pro jejich množení. Pokud si jich na svých rostlinách všimnete, je zapotřebí zakročit co možná nejdříve.

Výskyt červců

Nejčastěji se vyskytují na jaře a v létě, a to jak na pokojových, tak také na zahradních rostlinách, jejichž listy jsou vystaveny vlhkosti a vyšším teplotám. Ve skleníku nebo v interiéru můžete svým rostlinám pomoci dostatečným větráním. Nejčastěji je můžete najít na spodní straně listů nebo na mladých výhoncích. Samice kladou na rostliny svá vajíčka. Někteří červci vylučují sladký výměšek, který přitahuje plísně či mravence. Tím nadále oslabují rostlinu.

Červci

Foto: Pixabay

Africké černé mýdlo a kuchyňský ocet

Jedním ze způsobů, jak se těchto škůdců zbavit, je použít africké černé mýdlo (někdy označované pouze jako černé mýdlo). Jedná se o přírodní produkt, který se hodí pro všechny typy pokožky a dokáže si poradit i s některými kožními onemocněními. Skvělý účinek bude mít ale také v boji proti červcům. Smíchejte lžičku tekutého černého mýdla, lžičku octa a asi 250 ml vody. Touto směsí postříkejte postižená místa rostliny. Aplikujte dvakrát denně: ráno a večer (odpolední aplikace není vhodná, mohlo by dojít ke spálení rostliny v důsledku slunečních paprsků). Provádějte, dokud škůdců zcela nezbavíte.

Marseillské mýdlo

Také toto mýdlo je skvělé pro citlivou pokožku, účinně ale hubí také červce. Smíchejte půl litru dešťové vody, lžící tekutého marseillského mýdla a lžíci tekutého černého mýdla. Promíchejte, aby se vše smíchalo a přidejte ještě 2 lžíce sedmdesátiprocentního alkoholu. Pomocí štětce nanášíme přímo na škůdce – snažíme se ale vyhnout rostlině samotné. Škůdci uschnou. Nebo můžete použít 50 g hoblin marseillského mýdla a 350 ml horké vody. Mýdlo nechte ve vodě rozpustit a pak houbičkou namočenou v tomto roztoku můžete přetřít postižené listy.

Zdroj: https://www.santeplusmag.com/lastuce-de-genie-pour-eliminer-la-cochenille-qui-ravage-vos-plantes-jardin-et-potager-000001295/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!