Černý česnek předčí klasický. Jak si ho snadno vyrobit doma

černý česnek

Jedno přísloví praví, že před cibulí máme smeknout, před česnekem kleknout. Není divu. Cibule i česnek vynikají svými účinky a obsahem prospěšných látek. Zejména pak česnek. Už jste slyšeli ovšem o černé variantě česneku? A co si ho tak vyrobit i doma? Jak na to? Prozradíme, není to žádná věda a vaše tělo vám poděkuje.

Původ v Japonsku, příznivci ve Francii

Černý česnek se objevil v Japonsku na počátku tohoto tisíciletí, kde se nazývá rovněž umami neboli pátá chuť, která doplňuje tak čtyři základní chutě, tj. sladkou, slanou, kyselou a hořkou, a která se nachází především v korýších, sójové omáčce a čaji matcha. Černý česnek se těší značné oblibě i ve Francii, kde se konzumuje pro jeho prospěšné účinky. Podle vědeckých studií má mnohé přednosti. Je mnohem bohatší na antioxidanty než obyčejný česnek.

Pozitivní účinky černého česneku

Posiluje imunitní systém, snižuje krevní tlak i hladinu cholesterolu v krvi, prospívá při cukrovce. Na základě některých studií je dokonce účinný v boji proti rakovině. Stejně tak podporuje srdeční činnost, působí antibakteriálně. Prospívá při nachlazení, infekci. Má pozitivní vliv na stav pokožky. Dodává tělu značné množství vitamínů a minerálů. Je doporučován i při problémech s dýcháním, při alergii, astmatu. Stroužky česneku lze přidat do pokrmů nebo konzumovat samotné.

černý česnek

Foto: Pixabay

Snadná domácí výroba

Vytvoření černého česneku není nikterak složité. Není třeba v tom hledat vědu. Přednostně na to použijte bílý nebo červený česnek. Podstatné je, aby hlava česneku byla velká a kulatá. Žádný ze stroužků by neměl být rozdělán. Celá hlava by měla být neporušená. Stejně tak nepoužívejte nahnilý, porušený česnek. Česnek umyjte, očistěte. Pokud je to možné, použijte čerstvou (filtrovanou) vodu. Po umytí nechte sušit na suchém a chladném místě po dobu alespoň 6 hodin i déle, dokud nebudou hlavy zcela suché.

K získání černého česneku potřebujete mírné teplo a vlhkost. Ideální je 70 %, minimálně však 60 %. Takto udržujte česnek po dobu jednoho měsíce. Tímto se přemění do krémově černé směsi. Můžete také použít rýžovar a několik dní česnek ohřívat. Použít se dá i fermentační box.

Zdroj: novinky.cz, ireceptar.cz

Náhledové foto: Pixabay