Černá včela se opět vrátila: Měli bychom se jí bát?

Černá včela

Už jste se letos setkali s velkou černou včelou? Pokud ano, možná jste ani nevěděli, s kým vlastně máte tu čest. Drvodělka fialová označovaná latinsky jako Xylocopa violacea vypadá vcelku zlověstně a rozhodně není tak známá jako včela medonosná. I když důvěru příliš nevzbuzuje, bát bychom se jí neměli. Naopak, její přítomnost v zahradách a sadech je více než žádoucí. Vzhledově připomíná spíše čmeláka nebo asijskou sršeň a je poměrně hlučná. Jak tuto včelu poznáme a je skutečně nebezpečná?

Hned několik drvodělek

Asi nejvíce na sebe dokáže upozornit drvodělka fialová, která je mnohdy lidově označována jako černá včela. U nás je tento hmyz nejhojnější. Jinak se na jihu České republiky lze také ještě setkat s drvodělkou malou a velkou. Postupně se ale všechny drvodělky přesunují do různých částí země. Děje se tak v souvislosti s postupným oteplováním.

Černá včelaČerná včela: Foto Pixabay

Velikost až 3 centimetry

To není určitě málo. I s takto velkým hmyzem se můžete u nás potkat. Mimo jiné se drvodělky vyznačují lesklým tělem, které není až tolik ochmýřené. Křídla mají namodralá až nafialovělá. Jejich rozpětí činí zhruba 4 cm. Typické je u těchto včel to, že jsou čistě samotářské. Ve společenství je fakticky nepotkáte. Také si nepostaví hnízdo, ale žijí vyloženě v různých prasklinách trámů nebo stromů. Bohatě jim postačí nějaký starší pařez na zahradě.

Strach není na místě

Černá včela drvodělka není nebezpečná, ač její konstituce těla možná hovoří úplně jinak. K útoku se odhodlají pouze tehdy, jsou-li vyloženě vyprovokovány jiným tvorem. Určitě je ale zbytečně nezabíjejte. Jsou velmi pracovité a na zahradě si jistě najdou své místo.

Černá včelaČerná včela: Foto Pixabay

Poctivé opylovačky se vším všudy

Černé včely milují nektar z hluchavek a rostlin bobovitého charakteru. Rády se prohánějí okolo akátů, vistárií a hodně jim chutnají květy trnky. A co takové bodláky. Ty představují z jejich pohledu také velkou dobrotu. I proto není od věci připravit těmto včelám na zahradě vhodný úkryt.

Zdroje info: https://www.theguardian.com/environment/2020/aug/25/specieswatch-violet-carpenter-bee-an-exotic-heavyweight-arrival-to-uk  

http://www.wbrc.org.uk/WORCRECD/issue_29/TheVioletCarpenterBee_Xylocopa_violaceaInWorcestershire_HarryGreen.html

https://www.ireceptar.cz/zahrada/cerna-vcela-drvodelka-30000603.html

Černá včela: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.