Čemeřice: Zimní kráska

Čemeřice

I když zima není zrovna příznivým obdobím pro kvetení rostlin na zahradě, najdou se takové rostliny, které uvidíte v plném květu klidně v prosinci nebo v lednu.  Mezi takové druhy patří i čemeřice. Jedná se o půvabnou a nízkou trvalku s velkými květy a stálezelenými listy.

Kristova růže

Čemeřice patří mezi pryskyřníkovité a do zahrad se vysazuje kvůli stálezeleném listům a také proto, že čemeřice raně kvetou. Nejraněji kvetoucím druhem je čemeřice černá, která velmi často rozkvétá ještě před Vánoci. Někdy se jí proto také říká Kristova či Vánoční růže. Její květy jsou bílé a robustní.  Často je tak čemeřice používána floristy k tvorbě zimních aranžmá. Od února do dubna rozkvétají i ostatní druhy jako např. kultivary čemeřice purpurové, čemeřice čínské nebo čemeřice zelené.

Čemeřice a její snadné pěstování

Čemeřice můžeme pěstovat nejen na záhonu, ale hodí se i do přírodních skalek. Čemeřice mají rády výživnou humózní půdu, která bude mírně vápenitá. Co se týká stanoviště, vyhovuje jim polostín. Ve stínu sice také porostou, ale moc nepokvetou. Čemeřice jsou jedovaté, takže nejsou napadány žádnými škůdci. Pokud je vysadíme na stinné a málo větrané místo, může je postihnout černá skvrnitost listů.  Skvrnitosti však můžeme zabránit měďnatými postřiky. Tyto rostliny můžeme množit dělením trsů nebo semeny. Musíme však počítat s tím, že semena klíčí druhý někdy až třetí rok.

Ideální pro rychlení

Čemeřice jsou ideálními rostlinami pro rychlení. Je to snadné a stačí k tomu vybrat jen silné rostliny, které v průběhu listopadu až prosince nahrnkujte. Takto nahrnkované rostliny pak přeneseme do sklepa nebo do pařeniště, kde teplota nepřesáhne více jak 7 °C.  Rostliny zatemněte a nechte je v klidu po dobu 14 dní.  Po 2 týdnech je přesuňte do světlé místnosti s pokojovou teplotou. Za několik málo dní čemeřice vykvetou.  Po odkvětu je zase přesuňte na chladnější místo, dokud venku nerozmrzne půda, abyste je do ní mohli přesadit.

Zahrada je moje hobby. Ráda na ní trávím čas a píšu nejen o zahradničení.