Jak často se musí vyvážet jímka?

Septik

Rozhodli jste se na chalupu umístit jímku? Jak často musíte povolat do akce fekální vůz a jaké hrozí sankce za porušení zákona o zneškodnění odpadních vod?

Ideální volba k rekreačním objektům

Máte-li chatu, chalupu nebo zahradní domek, pravděpodobně budete potřebovat na pozemek umístit jímku. Na rozdíl od septiku jsou totiž pořizovací náklady na jímku nižší a  nepotřebujete napojení na kanalizaci. Právě nemožnost připojení ke kanalizaci bývá jedním z hlavních důvodů, proč se vyplatí pořízení jímky k rekreačním objektům, kde trávíte pouze sezónu, popřípadě víkendy. Jímku totiž musíte nechat vyvážet fekálním vozem.

Základní princip fungování jímky

V nádrži se postupně nahromadí splašky z odpadních vod. Do jímky můžete svést vodu z kuchyně, toalety a koupelny. Vzhledem k tomu, že jímka nebude napojená na kanalizaci, splašky zůstanou uvnitř nádrže. Zbylý odpad budete muset nechat vyvézt minimálně 4x za rok, a to z toho důvodu, že splašky v jímce začnou postupně zahnívat a silně zapáchat. Jak často budete muset nádrž vyvážet, záleží na její velikosti a četnosti využívání rekreačního objektu. Uveďme si příklad.

2 lidé, jímka o velikosti 5 m³

  • Průměrná spotřeba vody na jednu osobu je asi 90 l.
  • Dva lidé obývající rekreační objekt spotřebují 180 l vody/den.
  • Měsíčně se jedná o cca 5 400 l tj. 5,4 m³ vody/měsíc.

Z toho vyplývá, že jímka o velikosti 5 m³ potřebuje vyvézt 1x měsíčně. Firmy s fekálním vozem započítávají do faktury i poplatky za výjezd a ujeté km. Na místě stráví zhruba hodinu a účtují si cca 1 800 Kč.

Pokud si nejste jisti, jakou velikost jímky zvolit, doporučujeme poradit se s osvědčeným dodavatelem Našejímky.cz.

Hrozí vám sankce za nevyvezenou jímku?

Jímku rozhodně nevypouštějte na pole nebo do potoka. Dopustili byste se trestného činu. Myslete také na to, že jakmile se na vašem pozemku objeví jímka, jste podle § 38, odst. 6 vodního zákona povinni na výzvu vodoprávního úřadu nebo České inspekce životního prostředí doložit potvrzení o zneškodnění odpadních vod v souladu s vodním zákonem. V opačném případě vám hrozí pokuta až do výše 50 000 Kč. Při opakovaném přestupku se výše pokuty může vyšplhat až na dvojnásobek.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.