Trnka, oskeruše a mišpule – tyto plody se bez mrazu zkrátka neobejdou

Možná i vám rostou někde v zapomenutém koutu zahrady, ale jejich chuť vás prozatím nijak neokouzlila. Trnka obecná (Prunus spinosa), mišpule obecná (Mespilus germanica) a jeřáb oskeruše (Sorbus domestica) totiž svůj skutečný potenciál vyjeví teprve po prvních mrazících.

Je to způsobeno tím, že mráz rozloží některé trpké látky, takže plody příjemně zesládnou – a někdy také změknou. Nenechte se tím tedy odradit.

Trnka aneb olivy za plotem

Možná tomu nebudete věřit, ale ve Francii se tyto půvabně modré plody k tomuto účelu skutečně používají. Není to těžké. K přípravě slaného nálevu toho mnoho nepotřebujete. Stačí ještě nezralé trnky (tzn. nepřešlé mrazem) posbírat, přebrat a ve sklenicích zalít nálevem ze tří šálků soli a tří litrů vody. Po týdnu je třeba starý nálev slít a nahradit ho novým, tentokrát se solí v poloviční koncentraci. Po dvou měsících by mělo být hotovo. Trnky pak lze použít jako chuťovku k vínu nebo i pro přípravu jídel.

Zralé plody přešlé mrazem se pak uplatní třeba jako náplň do koláčů. Dají se použít podobně jako švestky.

Trnka

Jeřáb oskeruše aneb za chutí jablek

Mrazem přešlé oskeruše připomínají svou chutí právě jablka. A co je ještě lepší, nemusíte za nimi šplhat do výšek, nejlepší jsou tehdy, když spadnou na zem. Dají se jíst syrové, usušit v podobě tenkých plátků nebo použít pro přípravu marmelády.

Mišpule stačí uložit na pár dní do mrazáku

Pokud jste si teprve nedávno pořídili stromek mišpule obecné, nemusíte se sběrem úrody čekat až na počátek zimy. Několik dní v mrazáku odvede stejnou službu. Větší množství plodů pak leckdy dojde i při pokojové teplotě, stačí je jen pravidelně kontrolovat a přebírat. I ony se dají jíst syrové nebo použít k přípravě marmelád. Skvěle chutnají půl napůl s hruškami.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)