Barvy a laky na plot: Vybírejte pečlivě

Barvy na plot

Krásný plot je nedílnou součástí exteriéru. Především u moderních rodinných domů se lze setkat s velmi zajímavými provedeními. Neexistuje plot, který by v totožném stavu vydržel prakticky navždy. Skoro každý si zaslouží nátěr. Některý pouze jeden jediný, jenž dokáže vydržet dlouhou dobu. Mnohá provedení je zapotřebí natírat v pravidelných intervalech. Jakou barvou? Na to se zaměříme v následujících řádcích.

Speciální péče o dřevo

Materiál, který potřebuje pravidelné natírání, je bezesporu dřevo. Přesto si lidé desky na plotovou konstrukci montují velmi často. Vypadají totiž moc hezky. Rozhodně na ně ale nelze využívat interiérové barvy. Volit byste měli mezi vodou ředitelnými lazurami anebo syntetickými barvami. Prvně jmenované rychleji schnou, jsou ekologické a vypadají hezky. Vydrží ale kratší dobu a nedokážou překrýt povrch dřeva. Jestliže už desky nevypadají nejlépe a potřebujete zakrýt škrábance nebo cokoli jiného, vyplatí se syntetika.

Fasádní nátěry na zděný plot

Pokud byste rádi, aby plot vzhledově korespondoval s exteriérem vašeho domu, vsaďte na klasickou fasádní barvu. Ty se dnes vyrábějí v několika variantách. Nejrozšířenějšími barvami jsou akrylátové. Hodí se nejlépe na ploty či domy, jež jsou v dobré kondici. Na ploty, u nichž je patrná vyšší vlhkost, se vyplatí volit silikátové fasádní barvy. Vyznačují se především vynikající paropropustností. Jako pojivo funguje draselné vodní sklo typické vyšším pH. Nejluxusnější podobu fasádních barev představují silikonové. Jejich rezistence vůči vodě je maximální.

I beton si vyžaduje specifický povlak

Možná máte doma plot z betonových prefabrikovaných bloků. I ty za jistou dobu budou vyžadovat ošetření nátěrem. V našem katalogu výrobci a prodejci barev naleznete i firmy, které vyrábějí a prodávají různé lazury obsahující i fungicidy. Dokážou odolat případnému působení plísní. Vybrat si zkrátka lze ze spousty barev. Zakoupit si je můžete třeba online na Nejlevnejsi-barvy-laky.cz.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.