Jahody

Brát, nebo nebrat? Jahody v supermarketech mohou být plné chemie

Zastavili jste se v supermarketu a rozhlížíte se po vitamínech? Jasně, nabídka ovoce a zeleniny je tady velmi pestrá, a to i nyní v zimních měsících, kdy se většina sortimentu dováží z nějakých cizích zemí. Ostatně není divu, v tuzemsku asi v lednu jen těžko vypěstujete některé druhy tradiční letní zeleniny a ovoce. Typické jsou v tomto ohledu jahody. Není to tak dávno, co jsme si o jejich přítomnosti v obchodech v zimě mohli nechat jenom zdát. A možná je to lepší. Sice nebyly, nicméně nikomu nechyběly.

V lepším případě alergické reakce

Jahody kupované nyní v zimních měsících v supermarketech mohou způsobit například alergické reakce. Po konzumaci se lidé, většinou tedy děti, osypou. V případě klasických letních jahod ze zahrádky by se jim to přitom nestalo. Hodně nepříjemné jsou také afty, jež mohou vznikat. Zapomenout přitom nelze ani na silné bolesti hlavy. Mnohdy lze kvůli chemickému ošetření plodů skončit i mnohem hůře.

Jahody

Absence chuti a přítomnost cizorodých látek

A jak takové zimní jahody chutnají? Prakticky nijak. Jsou bez jakékoli valné chuti a i jejich vůně je velmi slabá až žádná. Ostatně už vzhledově jahody příliš nelákají. Kompletně červená snad nebývá v balení ani jedna. Navíc jsou maximálně tuhé, což se u letních jahod také často nestává. Ostatně jahody jsou nejčastěji pěstovány na igelitových plantážích. Prakticky se jedná o jednu velkou igelitovou poušť.

Vsaďte na jiné ovoce a zeleninu

Optimální volbou v zimě jsou jablíčka a hrušky z vlastního sklepa. Zimu dokážou přežít při vhodném skladování bez problémů a vitamíny v nich zůstanou. Ze zeleniny se vyplatí koupit snad jen červená řepa, případně papriky. Jinak si s čerstvostí můžete být jistí třeba také u zázvoru a některých jiných plodin. Vynikajícím gejzírem vitamínů je kysané zelí. Samozřejmě to domácí.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

1 komentář

  1. Ludmila Odpovědět

    No to je přece jasné. Proč si myslíte, že jahody utržené v zahradě jsou po 3 dnech vadnoucí a ty přivezené odkudkoliv jsou za 10 dní čerstvé ?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *