Potížím při zimování olivovníku lze předejít jednoduchým trikem

Jde o trendovou rostlinu, která si v našich domovech nachází své místo stále častěji. Aby ne. Vždyť tento poměrně robustní stromek s lesklými listy vypadá velmi dekorativně. A pokud ho pěstujete správně, potěší vás květy, plody i léčivými listy.

Bohužel však většina stromků ztratí svůj krásný tvar při přenesení do chladnější místnosti. Koruna opadá a nové listy na jaře raší jen neochotně. Naštěstí ještě není vše ztraceno. Zachraňte svůj olivovník a udělejte z něj znovu půvabnou dominantu balkonu či terasy!

Co dělat, když olivovník ztrácí listy

Olivovník řadíme mezi stálezelené rostliny. Není jeho přirozeností, aby na podzim či uprostřed chladných měsíců roku náhle zpola opadal. K výměně listů sice dochází, jde však vždy o proces průběžný. Pochází ze Středomoří, takže zimu u nás nepřežije. Zimovat ho tedy musíte na chladnějším, ovšem světlém místě.

Foto: Pixabay

Listy zpravidla na zimovišti neopadají hned. Dochází k tomu postupně. Častým viníkem bývá přemokření. Olivovník zaléváme až ve chvíli, kdy hrozí přeschnutí substrátu. V ideálních podmínkách vydrží bez zálivky i dlouhé týdny. Ty olivovníky, které necháme zazimované venku, však trápí opačný problém – o hloubkové zálivce si mohou nechat jenom zdát. Většina vody totiž steče po listech a do půdy v květináči se jí dostane jen minimum. A to platí i při letním pobytu venku.

Protože však olivovník potřebuje vláhy opravdu málo, stojí za shazováním listů jiná potíž – rychlá změna teploty. V interiéru bývá tepleji a vzduch je suchý. Před šokem olivovník nejlépe ochráníte rosením listů, a to nejlépe každý den. Zabráníte tak shozu listů a podpoříte i jeho jarní regeneraci.

Co dělat s opadaným olivovníkem

Jestliže má váš stromek ještě nějaké listy, není nic ztraceno. Pokud jste až dosud nepraktikovali rosení, začněte s ním. A až olivovník začne růst, zkraťte delší větve tak, aby koruna dostala opět pěkný tvar. Tento řez podpoří i růst nových listů na bočních větvích, takže se zelený habitat rychleji obnoví. A pokud budete mít opravdu štěstí, odvděčí se vám olivovník várkou květů a posléze i plodů. Na domácí olivový olej to sice nebude, ale jako dekorace jsou vážně nenahraditelné. A z čerstvých listů si lze uvařit i čaj pro snížení krevního tlaku.

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)