Lesklokorka lesklá

Přírodní antiaging efekt? V téhle nenápadné houbě je ho schováno nejvíce

Přírodní kosmetika je v poslední době trendem. A to i v takových oblastech, kde by si ještě před několika lety „ani neškrtla.“ Pro jednou však zapomeňme na všechny ty doma umíchané masky, krémy a výživové oleje a podívejme se na něco mnohem jednoduššího – přírodní doplněk stravy s obsahem té správné houby.

Seznamte se s lesklokorkou, má mnohé účinky

Je to reishi alias lesklokorka lesklá (Ganoderma lucidum), v Číně nazývaná také „božská houba nesmrtelnosti“. Přisuzuje se jí totiž právě vliv na rychlost stárnutí. Zpomaluje ho, a kromě toho také posiluje imunitu a potěší i dalšími skvělými vlastnostmi.

Roste i u nás, TČM ji však propaguje více

Pro houbaře nejsou její rezavohnědé jakoby stále mokré plodnice se světlým krajem ničím výjimečným. Protože se však v houbařských atlasech označuje jako nejedlá, jen zřídkakdy o ni projevují větší zájem. Nejedlá je však proto, že obsahuje hodně buničiny, ne proto, že by se nám po jejím požití udělalo nějak špatně.

Lesklokorka lesklá: Foto Pixabay

Jak ji využít, aby nám posloužila a nikoli ublížila

Toho ostatně využívá i tradiční čínská medicína. Plodnici usuší, a poté rozdrtí, což můžete udělat i vy. Následně drť rozemele na co nejjemnější prášek. To už je sice trochu problém, ale dobrý kuchyňský robot zvládne i to.

A co si s lesklokorkou počít pak? Jednoduše ji rozmíchejte ve vodě a vypijte. Pro preventivní užívání při antiaging terapii se doporučuje 5 gramů denně. Ovšem řešíte-li nějaké potíže s imunitou nebo např. v gynekologické oblasti, zvedněte dávku na 10 gramů. To však neznamená, že tuto houbu nesmí užívat muži, naopak.

Lesklokorka lesklá: Náhledové foto Eric Steinert: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ganoderma_lucidum_01.jpg

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Lesklokorka_leskl%C3%A1, https://www.celostnimedicina.cz/byliny-houby/lesklokorka-leskla

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *