Bojová plemena psů neexistují: Vytvořili si je lidé

Pitbul

Psi potřebují čas na výchovu a výcvik. To, že se pes narodí jako pitbul, ještě nemusí znamenat, že to bude problémový pes, kterého budete muset držet přivázaného u boudy. Se správným výcvikem se může jednat o skvělého společníka. Nezáleží na tom, zda si domů přivezeme čivavu, zlatého retrívra nebo pitbula. To, co z něj nakonec bude, je závislé na naší výchově.

Co jsou bojová plemena?

Podle celé řady kynologů neexistuje nic jako bojové plemeno psa. K tomuto názoru se přiklání i HD Coach Radoslav Chlup. To, jestli náš pes bude domácí mazlíček nebo zabiják, závisí na tom, jak jej budeme vychovávat. Je ale pravdou, že určitá plemena mají k agresivitě větší předpoklady, než jiná. „To, jaký je NÁŠ PES, je odrazem našeho přístupu k němu,“ míní Radoslav Chlup. „Tudíž NEEXISTUJE bojové plemeno psa. Existuje pouze přístup ke psu, aby byl bojový.“

PitbulFoto: Pixabay

Kdy může pomoci kynolog?

Někteří páníčci si i přes veškerou snahu neumí se svým psem poradit tak, jak by chtěli. Je dobré se před výchovou svého psa dozvědět základní pravidla, jak psa vychovávat, protože tak se můžete zbavit velice častých zlozvyků, kterým se spousta páníčků bohužel nevyhne. Jestliže ani přes veškerou snahu nezvládáte výcvik svého psa, je na místě návštěva chovatele, kynologického cvičiště nebo HD Coache. Neberte to jako své selhání, spíše jako snahu vylepšit svůj vztah se psem.

Podle čeho vybírat plemeno psa?

I když nic jako „bojová plemena“ podle kynologů neexistuje, predispozice k určitému chování pes má. Pak bude vyžadovat náročnější výcvik a více času. Avšak ani to, že si pořídíte „společenského psa“ typu labrador neznamená, že váš pes bude zlatíčko a nebude útočit na ostatní psy nebo lidi. Zkrátka, každý pes má taktéž svou povahu. Pokud si pořizujete nového psa, plemeno vyberte podle toho, jaký je účel toho, že si pořizujete psa, a také podle času, který jste schopni jeho výcviku věnovat.

Zdroj: http://hdcoach.eu/category/blog/

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.