Bobkový list proti molům a ocet na mravence

Bobkový list

Mít doma nějaký dotěrný a škodlivý hmyz rozhodně není nic příjemného. Hmyz není příliš přívětivý pro oko, a navíc vám může v domácnosti udělat pěknou paseku. Čas od času se ale stane, že se vám do domu přece jen nějaká ta hmyzí havěť dostane. Jak se dotěrného hmyzu zbavit? Tady je pár užitečných tipů.

Prevence je důležitá

Nejlepší samozřejmě je, pokud uděláte účinná opatření proti tomu, aby se vám hmyz do domácnosti vůbec nedostal. To se samozřejmě snadno řekne, ale už hůře provádí. Obzvláště pokud třeba bydlíte ve starším domě. Tam je velmi obtížné přítomnosti hmyzu úplně zabránit. Nestačí ani pravidelné uklízení a desinfekce. Hmyz si do domu vždycky nějakou tu cestičku najde.

Nejvíc škodí ve spíži

Hmyz jde většinou po potravinách a ty jsou uchovávány ve spižírně. Tam se také může vyskytnout hmyz nejčastěji. Preventivně tomu můžete předejít třeba pravidelným vynášením odpadků. Nikdy nenechávejte odpadky v domácnosti ležet moc dlouho. Místo okolo koše pravidelně čistěte a desinfikujte. V odpadcích je totiž jedno z hlavních semenišť hmyzu, který se vám pak rozleze po domě a najdete ho až budete sahat pro potraviny. To už bude pozdě.

Bobkový list: Foto Pixabay

Bobkový list – účinný prostředek proti potravinovému molu

Většinou se setkáváme spíše s molem šatním, který se drží ve starých zatuchlých skříních a šatech, existuje však i mol potravinový, který se dostává do spíží a může vám snadno spořádat vaše uložené zásoby. Nejčastější zbraní, používanou proti tomuto hmyzu, je lepivá mucholapka. Tu jednoduše zavěsíte ve spíži a mol se na ni přilepí. Můžete ale zkusit i trochu netradiční řešení. Rozdrťte trochu bobkových listů a nechejte je ve spíži ležet třeba na talíři. Vůně bobkového listu moli totiž odpudí.

Mravenci v podlaze

Mravenci si do vaší kuchyně najdou cestičku, kdykoliv budou mít na podlaze něco k snědku. A nemusí to být jen zbytky rozlitého sirupu. Můžete je odstranit třeba tím, že při mytí podlahy přidáte do vody trochu octa nebo sody.

Ocet

Ocet: Foto Pixabay

Bobkový list: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.