Banány a vejce coby nejúčinnější a nejjednodušší hnojivo: Proč a jak je zakomponovat do záhonu

banány

Jaro je vhodné na různé experimenty. Mezi nejúčinnější a nejsnadnější způsob, jak přirozeně podpořit růst i odolnost rostlin, je použití banánů a vajec. Jak a proč je dát do záhonů?

Obyčejné banány či jejich slupky, jakožto vejce prokáží znamenitou službu na zahradě.  Pokud chcete ekologické hnojivo a zároveň zkusit něco nového, pak vám prozradíme, jak na to. Výsledek vás každopádně mile překvapí.

Proč zrovna banány

Jde o to, že jsou bohaté na draslík, ale také esenciální živinu, která pomáhá ke zdravému růstu rostlin. Tím tak zlepšuje odolnost vůči chorobám i škůdcům. Jedná se o ekologické hnojivo, které podporuje rovněž tvorbu květů i plodů, jakožto zvyšuje celkovou sílu rostliny. Banány kromě draslíku obsahují i důležité minerály, stopové prvky, jako jsou fosfor či draslík mající zásadní vliv pro zdravý vývoj rostlin.

Jak si vyrobit banánové hnojivo

Potřebujete banánové slupky či celé přezrálé banány, které nakrájíte na menší kousky. To usnadní následný rozklad v půdě a postupné uvolňování živin. Při výsadbě nových rostlin vykopejte jámu, do ní na dno položte nakrájené banány či slupky, přidejte trochu půdy, aby banány nebyly přímo v kontaktu s kořeny sazenice. Po vložení rostliny do jámy ji zalijte vodou, neboť to pomůže rostlině lépe zakořenit a současně i napomůže rychlejšímu rozkladu banánů. Banánové hnojení je ideální především pro růže, ale také ovocné stromy i rajčata.

Proč zakomponovat do záhonu celá vejce

Tak je známo o účincích vaječných skořápek, ale zakomponovat do záhonu celá vejce, to už je něco jiného. Slyšíte to prvně? Jde o to, že skořápky obsahují draslík, sodík, vnitřek vajíčka zase obohatí půdu o řadu minerálů, které poté rostliny přijmou přes kořenový systém. Živiny ze skořápek se budou uvolňovat postupně.

vejce

Foto: Pixabay

Jak použít celá vejce na zahradě coby hnojivo

Do blízkosti rostliny zahrabejte do půdy celé vejce, které těsně před uložením do půdy malinko naklepněte. Může jít i jen o jedno vejce, které zkrátka máte doma už nějakou dobu a vlastně byste ho už ani nezkonzumovali s ohledem na své zdraví. Takto ho nebudete muset vyhodit, ale znamenitě vám poslouží tímto způsobem. Pakliže na záhonu ještě nic zasazeného nemáte, tak vejce uložte dostatečně hluboko, abyste ho potom při sázení nechtěně a zbytečně nevykopali. Což není však jediný důvod. Jde o to, že při mělkém zapracování do půdy se k vám na záhon může nastěhovat například kuna, která vejce miluje a cítí je už na velkou vzdálenost.

Upozornění aneb na co si dát pozor

Vejce a banány nepřidávejte ke kyselomilným rostlinám, jako jsou například kanadské borůvky či pěnišníky.

Zdroj: primainspirace.cz, ireceptar.cz

Náhledové foto: Pixabay