Alocasie: snadná na pěstování a množit ji můžete i doma

Alocasia

Alocasie je rostlina, která nevyžaduje příliš péče. Důvodem její obliby jsou ale také nádherně zabarvené listy. Takovým se vyrovná jen málokterá rostlina. Stačí splnit několik základních požadavků a tuto krásku můžete mít doma i vy v celé její kráse. Alocasie si poradí při běžných pokojových teplotách. V létě jsou ideální teploty mezi 22 až 28 °C, v zimě pak nižší. Avšak teploty pod 18 °C se jí mohou stát osudné.

Alocasie vyžadují jasné, ale nepřímé světlo

Jedním ze základních pilířů péče o tuto rostlinu je dostatek světla. Pokud je ho totiž málo, rostlina má tendence se za ním natahovat. To může způsobit, že dostane neharmonický vzhled. Natahující se listy navíc mohou převrhnout  květináč. Může dojít k polámání listů a k jejich poškození. Pro správné zabarvení je též důležitý dostatek světla. Nenechte rostlinu stát na přímém slunečním světle. To by mohlo její listy spálit.

Alocasie
Foto: Unsplash.com

Vlhkost vzduchu svědčí i vám

Jednou ze stěžejním podmínek pro pěstování je dodržet poměrně vysokou vlhkost vzduchu. To můžete být s ohledem na vysoké teploty, při kterých rostlinu pěstujeme, náročné. Vyřešit to můžete tak, že rostlinu postavíte vedle zvlhčovače vzduchu. Ten může prospět též lidskému zdraví, zejména v zimních obdobích, kdy jsou místnosti přetopené a suché. Čas od času její listy zvlhčete lahví s rozprašovačem.

Alocasie má ráda mírně kyselou půdu

Při volbě správné půdy je zapotřebí říci, že musí dobře propouštět vodu. Rostlina nechce stát dlouho ve vodě, kdy její kořeny nebudou mít přístup ke vzduchu. Vede to k hnilobám. Na druhou stranu ale nemá ráda ani suchou půdu. Zálivka obvykle stačí jednou za týden, kontrolujte ale stav své půdy. Ta by měla být jen mírně vlhká. Mírně kyselé pH má pozitivní vliv na stav alocasie. Množit ji můžete dělením při přesazování nebo řízky.

Zdroje info:

https://dmp.cz/blogs/zelene-listy/alocasie-a-vse-co-jste-o-nich-chteli-vedet

https://www.lovethegarden.com/pl-pl/artykul/alokazja-jak-dbac-o-te-niezwykla-rosline

Foto: Unsplash.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!