Bakterie jako pomocníci před chorobami a škůdci

Zdravá půda

Bakterie jsou obsaženy v každé půdě, a ne vždy se jedná o škůdce. Existují totiž bakterie, jejichž přítomnost je žádoucí, protože poskytují celou řadu prospěšných činností. Tak například jsou schopny vázat na sebe dusík a tím ho dostávají do půdy. Určité bakterie (ale také některé houby) zlepšují kvalitu půdy. A mít kvalitní půdu, to je důležité pro co největší a nejkrásnější úrodu. Prospěšné bakterie v půdě mají další pozitivní vlastnosti, díky kterým napomáhají k růstu zdravým rostlinám.

Prospěšné činnosti bakterií

Bakterie, které byste v půdě rozhodně chtěli mít, pochází zejména ze třídy Scotobacteria. Mají velmi důležité funkce v půdě, jako je například rozklad celulózy a tvorba humusových látek v půdě. Kromě toho jsou některé z těchto bakterií schopny na sebe vázat dusík a síru, přetvářet je a uvolňovat je do půdy. Pomáhají rostlinám překonat tak náročné podmínky, jako je sucho, chlad nebo stres. To vše díky vytváření spor v půdě.

Mykorhiza

Foto: Pixabay

Houby v půdě

Kromě těchto důležitých bakteriích je v půdě důležitý také obsah hub – tedy mycelia. Mycelium je v půdě neviditelné pouhým okem, přesto má ale obrovský význam. Ten spočívá zejména v tom, že dochází k vytvoření prokypřené půdy. Mycelium taktéž půdu promíchává, což je velice prospěšná činnost. V neposlední řadě působí jako jakási pošta, s pomocí které si jednotlivé rostliny podávají informace. Bohužel, některá chemická hnojiva mohou mycelium zahubit. Proto bychom měli používat pouze organická hnojiva a postřiky či jiné prostředky, které tento neviditelný život podpoří.

Mykorhizní houby

Další skupinou, jejíž přítomnost je v půdě velice důležitá, jsou mykorhizní houby. Jedná se o houby, které si můžete zakoupit ve specializovaných obchodech. Aplikujete je pak přímo do jámy k vysazeným rostlinám. Proč jsou tak prospěšné? Pomáhají rostlinám přenášet potřebné látky pro jejich růst. Jsou to jakési dálnice uvnitř půdy, po kterých se mohou důležité živiny pohybovat rychleji a efektivněji. Díky dostatečnému obsahu mykorhizních hub má půda žádoucí strukturu (není příliš tvrdá.

Přínosy pro rostliny

Rostliny, u kterých byly aplikovány mykorhizní houby, jsou obecně mnohem zdravější. Lépe snáší případný stres, kterému jsou vystaveny a odolávají i mnohým chorobám. To znamená, že v budoucnu můžete ušetřit za přípravné prostředky, které byste museli nakoupit z důvodu snahy o odstranění škůdců či chorob. Takto vyživené rostliny rostou rychleji.

Zdroj: https://www.levnepostriky.cz/aktuality/zivot.v.pude.bakterie.jsou.nejekologictejsi.ochranou.pred.chorobami.a.skudci

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!