Jak se zbavit vláknité řasy v zahradním jezírku – tipy od zkušených profesionálů

jezírko

Jak se zbavit vláknité řasy v zahradním jezírku – tipy od zkušených profesionálů. Boj s vláknitými řasami v zahradním jezírku může být úporný a frustrující. Nejenže narušují krásu vašeho jezírka, ale mohou také narušit jeho ekologickou rovnováhu.

Tyto řasy tvoří pod vodou zelené rohože ne nepodobné vlasům, které mohou plavat na vodní hladině nebo se přichytávat na kameny a stěny jezírka. Daří se jim v prostředí bohatém na živiny, zejména tam, kde je dostatek slunečního světla a stojatá voda.

Preventivní opatření

Hlubší jezírko může zabránit tomu, aby sluneční světlo proniklo do celého vodního sloupce, a snížit tak množství energie dostupné pro řasy. A zásadní je také správná cirkulace vody, proto zvažte instalaci čerpadla nebo provzdušňovače, abyste vodu udržovali v pohybu a narušili tak stagnaci, která je pro řasy příznivá.

Pokud je to možné, vysaďte více vodních rostlin, které s řasami soutěží o živiny a sluneční světlo. Pomohou vám lekníny nebo třeba vodní mor kanadský alias elodea. A pozor dejte i na přemnožení ryb, jež může vést k většímu množství rybího odpadu, které poté poskytuje živiny pro růst řas.

leknín

Foto: Pixabay

Pravidelná údržba je základ

Pravidelně odstraňujte listí, nesnědené krmivo pro ryby a další organické materiály, které se rozkládají a uvolňují živiny do jezírka. Také zajistěte pravidelné čištění a údržbu všech mechanických filtračních systémů.

Ruční odstraňování řas

Jako první krok může být účinné ruční odstranění vláknitých řas. K jejich vytažení použijte hrábě nebo metodu otáčení a zvedání pomocí tyče. Je to sice pracné, ale silně zasaženým oblastem tak poskytnete okamžitou úlevu.

Biologické ošetření také pomůže

Biologická ošetření spočívají v zavedení specifických kmenů bakterií, které přirozeně spotřebovávají živiny ve vodě, čímž řasy připravují o zdroj potravy. V obchodech jsou obvykle k dostání pod označením „mikrobiální čistič řas“. Tyto produkty bývají bezpečné pro ryby i rostliny a zároveň se zaměřují na živiny, které řasy živí.

UV projasňovače

Pro jezírka s přetrvávajícími problémy s řasami mohou být účinným řešením i tzv. UV čističe. Tato zařízení využívají ultrafialové světlo k ničení řas při průchodu vody a čistí vodu bez chemického ošetření.

Algicidy až jako nouzovka

V krajním případě lze použít chemické algicidy. Měly by se však používat střídmě a zodpovědně, protože mohou ovlivnit zdraví ryb a rostlin. Vždy vybírejte přípravky určené speciálně pro jezírka a pečlivě dodržujte návod k použití, aby nedošlo k průšvihu.

Monitorování a úprava

Pravidelně také testujte vodu na obsah živin, zejména dusičnanů a fosforečnanů, a veďte si záznamy, abyste mohli sledovat změny v průběhu času. Na základě těchto pozorování upravte plány údržby a ošetření, abyste udrželi jezírko zdravé a bez řas.

 

Zdroj: https://www.homepond.cz/rady-a-tipy/jak-na-rasy-v-jezirku—dlouha-vlaknita-rasa-nebo-zelena-voda/?gad_source=1&gclid=Cj0KCQjw0MexBhD3ARIsAEI3WHJp2XOByyopBWMIPXjqXd1HXtvMd6EMNhjC_XGMp5bAxFPFBaimXhYaAq-aEALw_wcB, https://www.nishikigoi.cz/katalog/cz/vse-pro-jezirka_11/pece-o-vodu_27/likvidace-ras_128/vlaknite-rasy_788?gad_source=1&gclid=Cj0KCQjw0MexBhD3ARIsAEI3WHJRznsO7uI59ANBOglmxRkMA806jXpE8utQ-uu78eLhZ2zGN-4WHeYaApGNEALw_wcB

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)