Ani vařené, ani mražené – čerstvé jahody můžete bezpracně uchovávat až rok, aniž by ztratily svou báječnou chuť

jahody

Ani vařené, ani mražené – čerstvé jahody můžete bezpracně uchovávat až rok, aniž by ztratily svou báječnou chuť. Jahody jsou chutné a velmi oblíbené ovoce, které si můžete vychutnat různými způsoby. Jejich uchování však může být trochu náročné.

Vyzkoušejte proto jednu šikovnou tradiční metodu, která zajistí, že jahody zůstanou čerstvé až rok, aniž by ztratily svou chuť nebo vůni. Tato metoda spočívá v jednoduché kombinaci jahod a cukru, který působí jako přírodní konzervant.

Jak konzervovat jahody ve vlastní šťávě

Jde o postup prověřený generacemi. Ovšem pokud se neřadíte mezi milovníky cukru, nebude pro vás. Je ho tam totiž víc než ovoce. Ovšem jako malé děti jsme tuhle pochoutky se sestrou milovaly (teď už ji uzobáváme kapku střízlivěji, to je pravda).

Potřebné ingredience

  • 5 kg jahod
  • 5 kg krystalového cukru

Výběr a příprava jahod

Základem této konzervační metody jsou kvalitní, nepoškozené jahody. Při jejich přípravě postupujte podle následujících kroků:

  • Vybírejte pevné, zralé jahody bez známek otlaků nebo plísní. Kvalita jahod je pro dlouhodobé uchovávání klíčová.
  • Jahody vložte do velké mísy a zalijte je studenou vodou. Nechte je asi 10 minut namočené, aby se odstranily veškeré nečistoty a pesticidy. Po namočení jahody opláchněte pod tekoucí vodou.
  • Odstraňte zelené vršky.

čerstvé jahody

Foto: Pixabay

Vrstvení jahod s cukrem

Začněte tím, že na dno velké mísy nasypete vrstvu cukru. Na cukr položte vrstvu jahod a poté další vrstvu cukru. V tomto postupu pokračujte, dokud nespotřebujete všechny jahody a cukr, přičemž zachovejte poměr jedna ku jedné.

Vrstvy jahod a cukru nechte asi 3 hodiny odležet. Během této doby jahody pustí šťávu, která se smísí s cukrem a vytvoří sirup.

Sterilizace sklenic

Zatímco jahody odpočívají, připravte si sklenice na uskladnění. Sterilizace sklenic je důležitá, aby se zabránilo růstu mikroorganismů, které by mohly jahody zkazit.

  • Umyjte sklenice a víčka horkou mýdlovou vodou. Důkladně je opláchněte.
  • Sklenice vložte do velkého hrnce s vroucí vodou a vařte 10 minut. Opatrně je vyjměte a nechte je zcela vyschnout.

Plnění sklenic

Jakmile jahody pustí šťávu, jednoduše je do sklenic navrstvěte (příliš nepěchujte) a dobře utáhněte víčka. Nakonec vše uložte do chladu (stačí sklep). Ovoce tu nezplesniví ani nezbřečkovatí (jak jsem se sama obávala, když jsem tenhle recept dělala poprvé) po opravdu dlouhou dobu. Však uvidíte.

 

Zdroj: https://magazin.recepty.cz/clanky/jak-zamrazit-jahody-aby-si-zachovaly-chut-a-vuni-tyhle-4-zpusoby-jsou-nejlepsi-614.html, https://www.toprecepty.cz/clanky/5105-jak-uchovat-jahody-v-lednici-cerstve-az-na-tri-tydny-pomuze-obycejna-zavarovacka-jen-musime-dodrzet-spravny-postup/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)