Jahodníky potřebují přesazovat. Šlahouny mohou příliš zahustit záhon

Jahodníky

Jahodníky patří mezi rostliny, které se velmi snadno rozmnožují samy, a to prostřednictvím šlahounů. Z jedné rostliny tak velice snadno můžete získat za krátkou dobu rostlinek více. Avšak když už máte záhon naplněný, je dobré toto rozmnožování kontrolovat. Příliš husté jahodové pole totiž může znesnadnit sklizeň a navíc je pozvánkou plísňových a houbových onemocnění. Pokud se vám nepodařilo ohlídat produkci šlahounů, budete muset některé rostliny přesadit.

Proč jahodníky přesazovat?

Jeden z důvodů jsme již uvedli – snažíme se kontrolovat hustotu porostu. Dalším důvodem může být nevyhovující půda, která jahodníkům nesvědčí. Přesazovat můžete též v případě, že chcete zajistit rotaci jahodového záhonu. Jahodníky by totiž na jednom místě neměly růst déle než 3 až 4 roky. Tyto rostliny jsou nejproduktivnější druhý a třetí rok, poté začnou ztrácet vitalitu. I toho se dá využít při přesazování.

Jahody
Foto: Unsplash

Kdy je nejlepší čas pro přesazování?

Pokud si jahodníky kupujete v obchodě, pak je jednoduše zasaďte hned poté, co vám byly doručeny (klidně i na jaře). Mladé jahodníky je dobré přesazovat na podzim nebo koncem srpna. To totiž maximalizuje výnosy získané v následujícím vegetačním období. Pokud se o sazenice dobře postaráte, můžete je přesazovat kdykoli v sezóně. Avšak přesazování během horkých letních měsíců se rozhodně podepíše na stavu vašich rostlin (minimálně následující sezónu).

Jak přesazovat jahodníky?

Díky tomu, že budete vědět, jak správně jahodník přesadit, dosáhnete toho, že svou rostlinu stresujete co nejméně. Nejprve je zapotřebí připravit nové místo na jahodníky: musí jít o slunečné stanoviště s bohatou, písčitou hlínou a mírně kyselým pH, dobře propustnou. Pro přesazování se obecně hodí zavedené mladé rostliny, které jsou staré jen několik měsíců. Rostliny k přesazení musí vypadat zdravě. Před přesazením odstraňte všechna poupata, poškozené nebo vybledlé listy a šlahouny. Zde je postup:

  1. Vykopejte rostliny určené k přesazení. Snažte se z půdy dostat co nejvíce kořenů.
  2. Kořeny vykopané rostliny je dobré obalit dobře navlhčeným rašeliníkem, protože jsou náchylné k vysychání.
  3. Nevykopávejte všechny jahodníky, které chcete přesadit, najednou. Je dobré přesazovat je po jednom.
  4. Přesaďte jahodníky na nově zvolené stanoviště a důkladně je zalijte. To minimalizuje stres a zvyšuje vaše šance na to, že se rostlina ujme.

Zdroje info:

https://strawberryplants.org/transplanting-strawberries/

https://www.epicgardening.com/transplanting-strawberries/

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!