Angrešt: Choroby jej mohou kompletně zdevastovat

Angrešt

Pokud se pěstováním ovocných keřů zabýváte, víte, že jedním z nepříjemných problémů jsou právě škůdci. Pokud pěstujete angrešt, můžete čelit mnoha takovým problémům. Pojďme se podívat na některé nejčastější choroby, které se právě angreštu mohou týkat. Jak se před nimi bránit? Jaká je prevence?

Největší problém? Padlí americké

Angrešt hodně trpí právě na padlí americké. Může zlikvidovat klidně vaši celou úrodu a nemusí se týkat jen angreštů. Napadá i černý rybíz nebo maliny. Jde o houbovou chorobu, která má za následek hnědý povlak na bobulích nebo na výhonech a listech. V prvních fázích je světlý až bílý, hnědá barva nastupuje později. Samozřejmě existují postřiky proti této chorobě. Ty však neúčinkují v případech, kdy je již keř napaden. Musíte tedy pečlivě odstranit napadené části, a to již v předjaří, a poté aplikovat onen postřik. Stává se však, že choroba je už tak rozšířená, že nepomůže ani postřiková „medicína“. Postřiky však lze také používat jako preventivní přípravky, před úrodou.

Další nepříjemnosti

Angrešt může také zápasit s neduhem, kdy se jeho listy zbarví až do modrozelené barvy. Listy se kroutí a dříve opadají. Za to může nedostatek draslíku nebo nadbytek chlóru. Jde o okrajovou spálu listů a napadenému exempláři nejvíce pomůžete tak, že je přihnojíte síranem draselným nebo jiným hnojivem s draselnou složkou. Půdu přitom moc nepřehnojujte dusíkem nebo vápníkem.

Antraknóza

Další obávanou nemocí angreštů bývá antraknóza. Na listech poznáte drobné skvrnky hnědé až černé barvy. Tyto skvrny nemívají více než dva milimetry do průměru a oslabují celou rostlinu. Listy se poté svinují, a opadávají vlastně ihned po sklizni. Poté keře přestávají plodit. Co tedy proti tomu? Určitě vám pomohou postřiky, které se řadí do kategorie fungicidních přípravků, tedy přípravků, které zbavují rostlinu hub. Poté také musíte likvidovat spadané listí. V prořezaných keřích se nemoc prakticky nevyskytuje, a tak raději preventivě dělejte i tyto úkony.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.