Duranta vzpřímená: základem péče je prořezávání

Duranta

Duranta vzpřímená (Duranta erecta) je malý keř, který dosahuje výšky až 1,5 cm. Má zakulacené podlouhlé listy, dlouhé 3 až 7 cm. Pozornost ale vzbuzuje zejména svými krásnými květy, které mohou být v modré až lila barvě. Klesají v nádherných květenstvích od začátku léta – a odkvétají až za několik měsíců. Jde o rostlinu, která miluje světlo, takže jí ho dopřejte co možná nejvíce.

Pro krásné květy

Již mladá duranta může poskytnout bohatou záplavu květů. Podmínkou je, že je o ni dobře postaráno. Kromě dostatečného světla byste se tedy měli zaměřit také na teploty na jaře a v létě, které by neměly překročit 25 °C. Při vyšších teplotách ztrácí listy (proto je vhodné rostlinu pěstovat v květináči. Půda nesmí nikdy vyschnout, ale nesmí být ani podmáčená – proto volíme raději častější, méně hojnou zálivku. Vody vyžaduje duranta poměrně dost.

Duranta

Foto: Pixabay

Péče o rostlinu

Kromě dostatečné zálivky dbáme také na pravidelné přihnojování: hnojíme jednou měsíčně, a to od jara až do podzimu. Zvolíme komplexní hnojivo. V zimě je dobré umístit keř do nižších teplot a bez dodatečného osvětlení. V tomto případě s hnojením přestáváme. Mladé rostliny přesazujeme každý rok. U již zavedených vzrostlých durant vyměňujeme horní vrstvu půdu.

Řez duranty

Jedním z nejnáročnějších činností, které na vás v péči o durantu čekají, je právě prořezávání. Rostlina se totiž šíří velice rychle, takže je dobré ji pravidelně každé jaro hojně prořezáváme. Cílem je zmenšit objem koruny a současně zvýšit její provzdušnění. Po prořezání můžete odříznuté výhonky použít na řízky, ze kterých získáte nové rostliny. Je dobré použít stimulátor růstu, dát rostliny na slunný parapet a vložit pod sáček  – po třech až čtyřech týdnech zakoření. Pak je možné předpěstovat si je ve vermikulitu.

Zdroj: https://vsaduidoma.com/pl/2018/07/26/duranta-foto-posadka-i-uhod-v-domashnih-usloviyah/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!