Škodlivé banánové špičky, pivo z banánů a spousty jiných zajímavostí

Banán

Víte, jaká je jedna z nejvyšších bylin na světě? Ano, nejspíše dedukujete správně, jedná se o banánovník. Dokáže se dorůst výšky až 16 metrů. Banány patří mezi nejstarší plody vůbec, vždyť se začaly šlechtit v místech, kde se dnes nachází Papua-Nové Guinea, už před nějakými 10 000 lety. První zmínky o banánech pocházejí z buddhistických spisů, které pocházejí z doby okolo roku 600 př.n.l. Na světě se aktuálně nachází zhruba 670 druhů banánů. A to je jenom zlomek ze zajímavostí o těchto skvělých plodech. Zbytek vám naservírujeme v tomto článku.

Obří bylina

Považujete banány za ovoce, nebo zeleninu? Tradičně se hovoří o tropickém ovoci, nicméně banánovník jako takový je nejvyšší bylinou na světě. Tradičně se banánovníky rozmnožovaly semeny, nicméně nejznámější odrůda, která je jakýmsi namixováním kultivarů Musa acuminata a Musa balbisiana, se rozmnožuje vegetativně.

Banány

Chemie je nezbytná

Nové odrůdy banánů jsou až neskutečně často napadány plísněmi a chorobami. I proto jsou více než 50× ročně stříkány nejrůznějšími chemikáliemi. Podle mnohých lidí jsou nebezpečné hlavně špičky plodů banánovníku, jelikož se v nich hromadí spousta chemikálií. Obecně se doporučuje odkrojit zhruba 1 cm samotného banánu z obou stran. Jiné názory zase hovoří o tom, že špičky banánů u chemicky neošetřených rostlin se odkrajovaly proto, že je napadal jedovatý škůdce. U průmyslově pěstovaných jsou dle těchto zdrojů špičky neškodné.

Do Evropy putují zelené banány

Kde se nacházejí největší plantáže banánovníků? V oblastech Latinské a Střední Ameriky. Jde o tradiční rostlinu Ekvádoru, Kostariky či Kolumbie. Najdeme ji ale i v Asii a na Filipínách. Do Evropy putují zelené banány, které dozrávají v takzvaných etylenových komorách až na místě. Jinak jde o plody, jež nesnáší teplotu pod 13,5 stupňů Celsia. Do lednice určitě nepatří. A kolik váží jeden banán? Od 125 do 200 gramů.

Banány

Poznáte zralost banánů?

Tradičně se odvíjí od počtu tmavých skvrn na slupce. Jinak jsou banány vynikající při zažívacích potížích. Stojí za to si je dát. Obsahují hodně cukru, hořčíku a fosforu a také draslíku. Na nějaké velké množství vitamínů však zapomeňte. Jmenovat bychom mohli snad jen vitamíny C a B6. Z banánů se mimo jiné vaří i pivo a z listů banánovníku v některých zemích Třetího světa dokážou vyrobit střešní krytinu.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.