Škodlivé banánové špičky, pivo z banánů a spousty jiných zajímavostí

Banán

Víte, jaká je jedna z nejvyšších bylin na světě? Ano, nejspíše dedukujete správně, jedná se o banánovník. Dokáže se dorůst výšky až 16 metrů. Banány patří mezi nejstarší plody vůbec, vždyť se začaly šlechtit v místech, kde se dnes nachází Papua-Nové Guinea, už před nějakými 10 000 lety. První zmínky o banánech pocházejí z buddhistických spisů, které pocházejí z doby okolo roku 600 př.n.l. Na světě se aktuálně nachází zhruba 670 druhů banánů. A to je jenom zlomek ze zajímavostí o těchto skvělých plodech. Zbytek vám naservírujeme v tomto článku.

Obří bylina

Považujete banány za ovoce, nebo zeleninu? Tradičně se hovoří o tropickém ovoci, nicméně banánovník jako takový je nejvyšší bylinou na světě. Tradičně se banánovníky rozmnožovaly semeny, nicméně nejznámější odrůda, která je jakýmsi namixováním kultivarů Musa acuminata a Musa balbisiana, se rozmnožuje vegetativně.

Banány

Foto: Pixabay

Chemie je nezbytná

Nové odrůdy banánů jsou až neskutečně často napadány plísněmi a chorobami. I proto jsou více než 50× ročně stříkány nejrůznějšími chemikáliemi. Podle mnohých lidí jsou nebezpečné hlavně špičky plodů banánovníku, jelikož se v nich hromadí spousta chemikálií. Obecně se doporučuje odkrojit zhruba 1 cm samotného banánu z obou stran. Jiné názory zase hovoří o tom, že špičky banánů u chemicky neošetřených rostlin se odkrajovaly proto, že je napadal jedovatý škůdce. U průmyslově pěstovaných jsou dle těchto zdrojů špičky neškodné.

Do Evropy putují zelené banány

Kde se nacházejí největší plantáže banánovníků? V oblastech Latinské a Střední Ameriky. Jde o tradiční rostlinu Ekvádoru, Kostariky či Kolumbie. Najdeme ji ale i v Asii a na Filipínách. Do Evropy putují zelené banány, které dozrávají v takzvaných etylenových komorách až na místě. Jinak jde o plody, jež nesnáší teplotu pod 13,5 stupňů Celsia. Do lednice určitě nepatří. A kolik váží jeden banán? Od 125 do 200 gramů.

Banány

Foto: Pixabay

Poznáte zralost banánů?

Tradičně se odvíjí od počtu tmavých skvrn na slupce. Jinak jsou banány vynikající při zažívacích potížích. Stojí za to si je dát. Obsahují hodně cukru, hořčíku a fosforu a také draslíku. Na nějaké velké množství vitamínů však zapomeňte. Jmenovat bychom mohli snad jen vitamíny C a B6. Z banánů se mimo jiné vaří i pivo a z listů banánovníku v některých zemích Třetího světa dokážou vyrobit střešní krytinu.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.