Banán

Škodlivé banánové špičky, pivo z banánů a spousty jiných zajímavostí

Víte, jaká je jedna z nejvyšších bylin na světě? Ano, nejspíše dedukujete správně, jedná se o banánovník. Dokáže se dorůst výšky až 16 metrů. Banány patří mezi nejstarší plody vůbec, vždyť se začaly šlechtit v místech, kde se dnes nachází Papua-Nové Guinea, už před nějakými 10 000 lety. První zmínky o banánech pocházejí z buddhistických spisů, které pocházejí z doby okolo roku 600 př.n.l. Na světě se aktuálně nachází zhruba 670 druhů banánů. A to je jenom zlomek ze zajímavostí o těchto skvělých plodech. Zbytek vám naservírujeme v tomto článku.

Obří bylina

Považujete banány za ovoce, nebo zeleninu? Tradičně se hovoří o tropickém ovoci, nicméně banánovník jako takový je nejvyšší bylinou na světě. Tradičně se banánovníky rozmnožovaly semeny, nicméně nejznámější odrůda, která je jakýmsi namixováním kultivarů Musa acuminata a Musa balbisiana, se rozmnožuje vegetativně.

Banány

Chemie je nezbytná

Nové odrůdy banánů jsou až neskutečně často napadány plísněmi a chorobami. I proto jsou více než 50× ročně stříkány nejrůznějšími chemikáliemi. Podle mnohých lidí jsou nebezpečné hlavně špičky plodů banánovníku, jelikož se v nich hromadí spousta chemikálií. Obecně se doporučuje odkrojit zhruba 1 cm samotného banánu z obou stran. Jiné názory zase hovoří o tom, že špičky banánů u chemicky neošetřených rostlin se odkrajovaly proto, že je napadal jedovatý škůdce. U průmyslově pěstovaných jsou dle těchto zdrojů špičky neškodné.

Do Evropy putují zelené banány

Kde se nacházejí největší plantáže banánovníků? V oblastech Latinské a Střední Ameriky. Jde o tradiční rostlinu Ekvádoru, Kostariky či Kolumbie. Najdeme ji ale i v Asii a na Filipínách. Do Evropy putují zelené banány, které dozrávají v takzvaných etylenových komorách až na místě. Jinak jde o plody, jež nesnáší teplotu pod 13,5 stupňů Celsia. Do lednice určitě nepatří. A kolik váží jeden banán? Od 125 do 200 gramů.

Banány

Poznáte zralost banánů?

Tradičně se odvíjí od počtu tmavých skvrn na slupce. Jinak jsou banány vynikající při zažívacích potížích. Stojí za to si je dát. Obsahují hodně cukru, hořčíku a fosforu a také draslíku. Na nějaké velké množství vitamínů však zapomeňte. Jmenovat bychom mohli snad jen vitamíny C a B6. Z banánů se mimo jiné vaří i pivo a z listů banánovníku v některých zemích Třetího světa dokážou vyrobit střešní krytinu.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

20 komentářů

 1. mám Odpovědět

  dvě chyby ve dvou prvních větách…
  Nejvyšší bylinou na světě je druh bambusu, jehož dutá stébla dosahují výšky i 50 m.
  Ano, nejspíše dedukuje správně…
  Kdo dedukuje…
  Dál jsem nečetla.
  Vy už se naději nedělte…

  1. Nemáš mozek Odpovědět

   Nauč se číst a celkově pochopit jednoduchý článek, je tam uvedeno ,, Jaká je jedna z největších … ,, ne, že je největší. Jinak ty už taky nededukuj a možná ani nečti. 😀

   1. Petr Odpovědět

    Vodstavci nadepsaném „Obří bylina“ je tučným písmem uvedeno: „…jako takový je nejvyšší bylinou na světě.“
    „Dedukujete“ je již opravené.

 2. Puf Odpovědět

  Nejvyšším stromem (tzn. rostlinou) světa je zřejmě sekvoj vždyzelená … Nejvyšším stromem, jehož výška byla podrobně ověřena, je jedinec nazvaný „Hyperion“. Tento strom ční 115,6 metru vysoko a roste v odlehlé části slavné rezervace Redwood National Park. Byl objeven v létě roku 2006 a následně prohlášen za nejvyšší žijící organismus … Výzkum ukázal, že existuje nejméně dalších 41 exemplářů sekvoje, které přesahují výšku 110 metrů a celé stovky stromů s výškou nad 100 metrů. Odhaduje se, že maximální teoretická výška těchto stromů nepřesahuje rozmezí 122–130 metrů, a to z důvodu gravitace a potenciálu vodního vzlínání v dřevních svazcích sekvojí. Australské blahovičníky a snad i douglasky však mohly být ještě vyšší, a to až do období velké komerční těžby v 19. a 20. století, kdy někteří jedinci údajně dosahovali výšky přes 120 metrů. ( Zdroj: https://www.stoplusjednicka.cz/sekvoje-sekvojovce-mrakodrapy-mezi-rostlinami )

 3. Martin Odpovědět

  Nejvyšší rostlina na světě je banánovník? :):):) To jste asi pane Štěpán nikdy nebyl v lese 🙂

 4. VK Odpovědět

  Nejvyšší bylina možná ano, rostlina zcela jistě ne, mezi rostliny patří i stromy. A i u těch bylin si nejsem jistý, nejde-li o omyl, když autor nebral v úvahu bambus.

 5. Vlasta Odpovědět

  Oni měli na mysli největší bylinu. Také mne to překvapilo, když tam byl napsán banánovník. Pár řádek před tím byl napsán zase nesmysl o Vánocích. Zkrátka není žádná kontrola po těch slavných písařích. Každý si může napsat co chce.

 6. Věra Pavlaskova Odpovědět

  Na vaše internetove stranky jsem přišla nahodou.Jsou vyborne, hodně mě zaujaly članky a rady ktere pišete. Budu nadale sledovat . Děkuji.

 7. Reisinger Odpovědět

  Hned pod názvem článku začínáte otázkou: „Víte jaká je nejvyšší rostlina na světě?“
  Já bych měl na vás také jednu otázku: „Víte vůbec jaký je rozdíl mezi pojmem rostlina a bylina?“
  Vy „odborníku“!

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Děkuji za připomínku Libore, snažím se veškeré případné omyly a nepřesnosti ihned řešit po přípomínkování čtenářů. Na rozdíl od mnoha jiných magazínů, kde diskuze vůbec není.
   Budete-li konkrétnější, rád tak učiním.
   Mějte se

   1. Eduard Odpovědět

    Citují: „Z banánů se mimo jiné vaří i pivo a v některých zemích Třetího světa z něj dokážou vyrobit střešní krytinu.“
    a ptám se, jak se montuje střešní krytina z piva? A vydrží?
    A mohu být také novinář, když umím abecedu?

    1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

     Samozřejmě logicky z listů banánovníku. Upravil jsem.
     Jasně, můžete, pokud umíte písmenka skládat do slov a slova do vět. Pochopitelně taky ironie…
     Nic ve zlém, děkuji za přípomínku. Mějte se.

 8. Aster Odpovědět

  Pane Štěpáne, banán obsahuje docela dost draslíku (o něco více než hořčíku) a s těmi vitamíny na tom taky není tak úplně špatně – C, B6. Kromě toho ještě obsahuje měď a mangan…

 9. KAREL JAN Odpovědět

  Rostlina/bylina – holt žádný problém. Až na to, že pojem rostlina je hierarchicky nadřazen jak bylinám, tak dřevinám a dokonce jednobuněčným řasám a nebo dokonce kelpu – nejdelší (až 150) dlouhé mořské řasy…..
  Ale bylo by dobré si také neplést druh a odrůdu. S tím počtem druhů jste to setsakra přestřelil. Navíc pochybuji o historickém šlechtění banánovníků – s vysokou pravděpodobností se jedná o selekci náhodných, přirozeně vzniklých „odrůd“. Další kiksy popsali jiní. KJS

 10. Jana Odpovědět

  Pane Štěpáne, chyby se občas vloudí, ale je chvályhodné, že na ně reagujete opravami a živě komunikujete. To se na mnohých webech nestává. Až příliš často nacházím na různých stránkách nešikovně přeložené zahraniční články se spoustou chyb, které často nelze ani okomentovat, nebo autor nereaguje a chyby neopravuje. Jsem ráda, že to děláte lépe.

 11. hm hm hm Odpovědět

  Není lepší pane autore, když nám napíšete o čem chcete psát a my vám dodáme veškeré potřebné informace? Takový článek od nás, pro nás 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *