Bojujete s krtky a hraboši? Začněte pěstovat řebčík královský!

Řebčík

Řebčík královský (Fritillaria imperialis) je impozantní rostlina, která zaujme na první pohled svým sytě oranžovým květem. Patří mezi cibuloviny. Cibulka samotná je podobná liliím, květ řebčíku se ale více podobá tulipánům – rostou však směrem dolů. Objevuje se na přelomu jara a léta, ale bohužel jen velmi krátce, asi dva týdny. To je důvod, proč se často vysazuje ve společnosti jiných rostlin.

Stanoviště řebčíků

Tyto rostliny je dobré umístit na místo, které je zamořené hraboši nebo krtky. Toto místo by ale mělo být chráněné před domácími mazlíčky nebo dětmi. Řebčík je totiž velmi jedovatý, obzvláště jeho cibulky. Jeho toxické látky tedy sice mohou odpudit krtky a hraboše, na druhou stranu mohou způsobit velké zdravotní potíže tomu, kdo je požije. Zvolené stanoviště by mělo být slunečné, půda propustná a úrodná s neutrálním pH.

Řebčík
Foto: Unsplash

Řebčík není jen královský

Rod řebčíků zahrnuje na 140 různých odrůd. Všechny jsou jedovaté a všechny odpuzují krtky. Právě řebčík královský je jeden z nejoblíbenějších, protože patří k nejatraktivnějším. Kvete na jaře, v dubnu až květnu. Pěstování jednotlivých odrůd je velmi podobné. Předem byste si měli zjistit, jestli je třeba rostlinu ze země vykopávat, abyste tím docílili jejího lepšího stavu.

Vzhledem k tomu, že řebčík je odolný vůči mrazu, mohli bychom jej teoreticky ponechat celý rok v půdě. Díky tomu se můžou rozrůst a v průběhu let vytvoří nádherné trsy rostlin.

Vykopání cibulí

Pro vykopání cibule existuje jeden velmi důležitý důvod: od konce června vyžadují suchý substrát. Pokud víte, že místo, na kterém rostou, je příliš vlhké, je lepší je vykopat, a to až do konce srpna. Vykopané cibulky je důležité zasypat mírně vlhkou rašelinou, protože cibule mají tendence vysychat. Na konci srpna je opět zakopejte do země. Zaměřte se na to, jakou máte odrůdu, protože některým vlhkost nevadí, naopak ji vyžadují po celou dobu růstu.

Řebčík si můžete rozmnožit

Pomalejším způsobem je množit řebčík ze semen. Počítejte s tím, že vysazené rostliny rozkvetou za dva až tři roky. Navíc nikdy nevíte, co vám vyroste – nová generace nemusí mít vlastnosti matečných rostlin. Rychlejším způsobem je oddělovat cibulky, které se každý rok objeví na hlavní cibuli. Dají se snadno oddělit a vysadit na nová místa.

Zdroje info:

https://www.semena.cz/rebcik-kralovsky-aurora-fritillaria-imperialis-aurora-cibuloviny-1-ks

https://sklepdlaogrodu.pl/pl/blog/Szachownica-uprawa-i-pielegnacja/290

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!