Toužíte po voňavé zahradě? Zde jsou pravidla, kterých se vyplatí držet

Šeřík

Příjemné vůně v zahradě mohou přilákat motýly a včely. Současně vám mohou pomoci relaxovat. Tím, že si do své zahrady vysadíte voňavé rostliny, můžete se těšit také z nádherného vzhledu svých rostlin, protože velká většina z nich patří mezi kvetoucí rostliny. V malé zahradě postačí jen jeden malý keř nebo skupina trvalek a letniček. Vůni svých rostlin si před výsadbou vyzkoušejte – v obchodě nebo výsadbou jen několika málo kusů.

Kombinace rostlin

Problém může nastat tehdy, když budete chtít zvolit více vonných rostlin. Některé se mohou svými vůněmi doplňovat, jiné ale budou působit rušivě. Máte dvě možnosti – buď to vyzkoušíte a uvidíte. Druhou možností je vypěstovat si danou rostlinu v nádobě a po nějakou dobu ji nechat tam, kde byste ji v budoucnu chtěli vysadit. Po nějaké době se vůně rostlin prolnou a vy budete vědět, zda jsou vám příjemné či nikoli. Pokud jste vysadili rostliny, které spolu vůněmi nesouvisí, budete jednu z nich muset pravděpodobně přesadit.

Narcis

Foto: Pixabay

Aromatické jsou nejen květiny

Vonět mohou nejenom samotné květiny, i když pravdou je, že právě ony jsou v tomto ohledu královnou. Vzpomeňme ale na celou řadu bylinek, které také mohou vonět, a to nejenom svým osobitým pachem. Existují speciální čokoládové, citrusové, jahodové a další varianty, kterými můžete nechat rozvonět svou zahradu.

Pozor na silnou vůni

Pamatujte si ale, že příliš mnoho vůní nebo silná vůně na malém prostoru mohou způsobit nepohodlí. Mezi silně vonící rostliny patří například azalka nebo třeba šeřík. Při výsadbě jednotlivých vonných rostlin tudíž pamatujte na to, že méně je více. To, jak bude rostlina vonět, je dáno nejenom druhem rostliny, ale také okolní teplotou a podmínkami, ve kterých rostou. Například teplomilné rostliny ve vlhku nebudou vonět téměř vůbec.

Zdroj: https://muratordom.pl/ogrod/aranzacja-ogrodu/pachnacy-ogrod-propozycje-pachnacych-roslin-do-posadzenia-w-ogrodzie-aa-6Cxq-1CPN-oPUr.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!