10 000 kultivarů denivek a další zajímavosti o téhle nevšední krásce

Denivku (Hemerocallis) znají všichni milovníci barev, ale i fanoušci tzv. jedlých květů. Existuje jen velmi málo míst, na kterých by se této půvabné květině nedařilo. A jaké zajímavosti se k této květině váží?

Základní péče je jednoduchá. Denivky porostou i v polostínu (vytvářejí tu však méně květů), ale lépe jim bude na plném slunci. Na jaře je jednou pohnojte a občas zalijte. Nelíbí se jim jen na přesušených nebo naopak přemokřených stanovištích. A to je vlastně vše.

Pro fanoušky vietnamské kuchyně

Věděli jste, že květy všech denivek jsou jedlé? Na světě existuje více než 10 000 kultivarů, takže váš talíř rozzáří mnoha barvami. Ideální ke konzumaci jsou poupata těsně před rozvitím. Dají se plnit jako cuketové květy nebo se jednoduše pokrájí a přidají do zeleninových salátů. Jde původně o surovinu vietnamské kuchyně.

Denivky kupujte podle výšky i doby květu

Málokdo to ví, ale pokud si na svou zahradu vysadíte vhodné druhy, potěší vás denivky svým i květy od května až do října.

  • Časně kvetoucí odrůdy vás potěší svou krásou v květnu a červnu, např. denivka citronová (Hemerocallis citrina) nebo denivka menší (Hemerocallis minor).
  • Středně pozdně kvetoucí vás potěší během léta.
  • Pozdě kvetoucí denivky vydrží kvést až do zámrzu. Sem patří třeba „Stella di oro“, která navíc tvoří kompaktní, husté porosty, v nichž nedostane šanci žádný plevel.

A vybírat lze také podle výšky. Miniaturní odrůdy jen stěží atakují hranici 80 cm (ale může to být i jen 30 cm), malokvěté denivky se pohybují v rozmezí 50-90 cm a velkokvěté odrůdy snadno vyrostou i přes metr.

Jako obruba záhonů

Protože jsou listy denivek zelené po celý rok, jsou vhodné jako tzv. přemosťovaní rostliny na okraj záhonů. Vyplní i těžce osaditelná místa u zahradního jezírka apod. A pokud hledáte ideální kombinaci pro letní trvalkové záhony, můžete je vysadit společně s popelivkou, čechravou nebo třeba bělotrnem.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)