Červivost třešní lze snížit: Metod je několik

Třešně

Víte, v jakém ovoci tradiční jíme červíky, a přijde nám to normální? Ano, vaše odpověď je správná, jedná se o třešně. Popravdě řečeno, nejedná se o nic zvláštního. Jestliže ovšem zavařujete a bílé housenky vám plavou prakticky všude ve sklenici, nastává problém. Do konzumace třešní se vám potom tolik nechce, ač víte, že červíci už jsou zaručeně mimo plody. Kdo, nebo co za velkým množstvím červů stojí? Vrtule třešňová. Právě na její výskyt a eliminaci se zaměříme v tomto článku.

Lepové desky jako indikátor

Chemický postřik třešní je zapotřebí provést v momentu, kdy se vrtule slétají ke stromu. Jak to ovšem poznáte? Na stromě nepůsobí určitě celou dobu! Optimální je koupit klasické lepové desky, na které se vrtule přilepí. Samozřejmě jejich prostřednictvím můžete výskyt vrtule třešňové do jisté míry zmírnit, nicméně červivost pouze klesne, a to mnohdy pouze minimálně. Postřik bývá v případě nezbytnosti eliminace červů nutností.

Třešně

Foto: Pixabay

Zmírněte červivost přírodní cestou

Jakési přírodní zmírnění celkové červivosti třešní existuje. Spočívá zejména v péči o okolí samotného stromu. Larvy se mnohem hůře vyvíjejí v případě, že okolí třešně kousek po kousku zryjete. Stejně tak nesnáší pálené vápno, jímž se dá okolí stromu také pokrýt. Červíky milují slepice. Můžete je tedy nechat najíst se v okolí stromů do sytosti. Určitě se zaměřte také na kompletní odstranění veškerých plodů, a to i těch, které nejsou určené ke konzumaci. Zbytek úrody je zkrátka zapotřebí odklidit a zlikvidovat.

Pěstování raných odrůd jako klíč

Poměrně známá rada tkví také v tom, že se vyplatí pěstovat zejména rané odrůdy třešní. Ty dokážou náletům vrtule třešňové uniknout. Jinak ale také není od věci tip spočívající v namočení třešní ke kompotování do osolené vody. Červíci během několika hodin opustí své domečky v třešních a vy budete zavařovat plody bez nich.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.