Zvládnete to jednoduše rukama. Jednoduchý návod na vyštipování rajčat

Vyštipování rajčat

Už máte na zahrádce rostlinky rajčat a těšíte se na skvělou úrodu? Aby ne, vždyť sladká rajčátka nepochybně stojí za to. Abyste jich ale měli na keřících co možná nejvíce, musíte se jednoznačně o rostliny starat. Důležitou roli hraje nejenom zalévání, ale také vyštipování rajčat. Jak rajčata vyštipovat a co k tomu potřebujete? To vám prozradíme v následujících řádcích. Malý návod na vyštipování rajčat se vám bude určitě hodit.

Sladká rajčata můžete mít i bez vyštipování

Jasně, je tomu tak. Vyštipování rajčat není nezbytností, bez které byste se neobešli. Přesto se vyplatí. Důvody jsou vcelku jednoduché. V první řadě bude mít rostlina dostatek prostoru a bude se vyvíjet směrem nahoru. V opačném případě by se vyčerpávala a živiny by šly také do postranních výhonů, které jsou většinou neplodící. Navíc mnohdy takto rozrostlý keř nedokáže uživit velké množství rajčat. Dalším problémem je v případě nevyštipování rajčat také fakt, že rychleji chytají plíseň. Nedostatečná vzdušnost a zadržování vlhkosti plísní jednoznačně napomohou.

Vyštipování rajčat je jednoduché

Přesně tak, zvládnete to bez potíží sami pouze holýma rukama. Stačí se na rostlinu podívat a zaměřit se konkrétně na místo mezi listem a hlavní části rostliny. Právě tam vyrůstají boční výhony. Když takovýto výhon uvidíte, jednoduše jej pouze vezmete mezi prsty a vylomíte. Na původním místě jeho růstu nezůstane vůbec nic. Bočních výhonů může být poměrně hodně.

Vyštipování rajčatVyštipování rajčat: Foto Radek Štěpán

Odstranit se vyplatí i spodní listy a výhony

Mnohdy, když se podíváme na rostliny rajčat, zjistíme, že u nich vyrůstají také další spodní výhony. Ty se také vyplatí odstranit. Utrhnout můžeme i spodní listy, které rostlinám také fakticky nic nedávají. Často jsou navíc uschlé nebo žluté. 

Zdroje info: Autor, https://www.researchgate.net/publication/363923811_Performance_of_Tomato_Solanum_Lycopersicum_L_Genotypes_for_Yield_and_Quality_Traits_Under_Jammu_Subtropical_Condition

Vyštipování rajčat: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.